Tavşan Cinsleri

Öğeyi Oyla
(25 oy)

ankara tavsani

Ankara Tavşanı

İngiliz denizcilerinin 1723 yılında bu tavşan ırkını Karadeniz Bölgesi’ndenuzun tüylü olmaları sebebiyle alıp Fransa’ya götürmüşlerdir.Fransa’da Bordeux limanında sattıkları idda edilmektedir.Fakat bugün bilinen itibariyle Ankara Tavşanı 1770 yılında İngiltere’de elde edilmiştir.Uzun tüylü olması sebebiyle tavşan çiftliklerinde ticari kaygı olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

Neden Ankara Tavşanı denilmesi konusuna gelirsek; net bir bilgi olmasa da Ankara tavşanına benzerliği nedeniyle İngilizler tarafından bu ismin verildiği olasıdır.Tabiki Anadolu’da yetişen özgün Ankara tavşanı ile akrabalığı bulunmamaktadır.Ankara kedisi ile benzerliğinin bu ismi almasında etkisi olacağı tahmin edilmektedir.

Ankara Tavşanı Irkı’nda vücut diğer ırklara göre orta derecelidir. Tavşanın canlı ağırlık ortalaması 3.5 kg. dır.Mehşur tüyleri 15-20 cm ulaşabilmektedir.

Ticari olarak bakıldığında Ankara Tavşanı’ndan yılda ortalama 500 g. yün almak mümkündür.Almanya’da yıllık ortalama yün verimi 1 kg. aşan tavşanlar bulunmaktadır.Bugün çeşitli renklerde Ankara Tavşanı elde edilmekle birlikte dünyada en çok tutulan ve en çok sevilen tavşan beyaz renklisidir.

 

beyaz rex tavsani

Rex Tavşanı

Beyaz Rex Tavşanı’nında bütün renkler saf beyazdır.Gözler kırmızı veya mavi renki olabilir.Evlerimizde bulunan tavşanarın büyük kısmının Rex Tavşanı olması olasıdır.

Vücut ağırlı olarak Rex Tavşanı türü arasında sırayla Beyaz Rex, Mavi Rex ve Chin Rex tavşanları olarak sıralandırılabilir.Bu ortalama ağırlık 4 kg. dır.Tavşan ırkları içerisinde oldukça büyük bir rakamdır.

İkinci grupta ise ortalama ağırlık 3.5 kg. ile Siyah Rex Tavşanı, Sarı Rex Tavşanı, Havana Rex Tavşanı ve Castor Rex Tavşanları gelmektedir.

3. ve Rex tavsanların sınıflandırılmasında sol grup ise; 3 kg. ile Lux Rex Tavşanı ve Marder Rex Tavşanı gelmektedir.

Rex tavşanları postu yüzünden özellikle Avrupa’da ticari amaçlar uğruna tavşan çiftliklerinde üretilmektedirler. Son yıllarda da ülkemizde yaygnlaşan bu tavşan ırkının özellikle beyaz post rengine sahip olması ve bu postun istenilen renge boyanması yüzünden tercih edilmektedir.

 

hollanda tavsani

Hollanda Tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı Irkı yaklaşık 2.5 kg. ağırlığındadır.Boyu oldukça kısa olan bu tavşan ırkı , geniş başlı, kısa ve etli kulaklı bir tavşandır.Tavşan ırkları içerisinde çok özel bir renk durumuna sahip olan Hollanda Tavşanı‘dır.

Tavşanın vücudunun ön yarısı say süt beyazıdır.Arka yarısı ise gri, kahverengi gibi kapalı renklerde bulunabilir.İki rengin ayrıldığı kuşak kesimi tam ortada olmalıdır. Tavşanın arka ayakları beyazdır ki bu renk ayaklarının büyük kısmını kaplamaktadır.

Kulaklar ve göz çevresi renklidir. Beyaz renk burun ve alın üzerinden kulakların arasına doğru üçgen biçiminde sokulur. İki rengin birbirinden ayrıldığı kesimlerde girinti, çıkıntı, nokta veya beneklik bulunmaz. Bu sebeple Hollanda LopTavşanı çok sevilir ve evlerde beslenir.

 

viyana tavsani

Viyana Tavşanı

Dünyada en tanınmış olan tavşan ırkı Mavi Viyana tavşanı ve Beyaz Viyana Tavşanı’dır. Mavi Viyana Tavşanı adından anlaşılabileceği gibi Avusturya isimli ülkede yetiştirilmiştir. Viyana Tavşan Irkı içinde en eski tavşan ırkı olarak kabul edilmektedir. Saf Mavi Viyana Tavşanı‘nda renk koyu mavi(çelik mavisi) olmalıdır.

Tavşanın gözleri mavimsi gridir.Mavi Viyana Tavşanı ve Beyaz Viyana Tavşanı Avusturya’nın başkenti olan Viyan şehrinde birbirinden farklı olarak elde edilen melez ırklardır. Beyaz Viyana’da kendi ırkı arasında vücut ağırlığı biraz daha düşüktür.

  

sinsilla tavsani

Şinşilla Tavşanı

Postu sincap renginde olup adınıa bundan almaktadır.Tüylerinin rengi açık ve koyudur.Büyüklük olarak Büyük Şinşilla Tavşanı ve Küçük Şinşilla Tavşanı olmak üzere kendı ırkı arasında 2 farklı kategoriye ayrılır.Bu her iki ırkda farklı zamanlarda farklı ülkelerde ticari amaçlar için üretilerek meydana gelmiştir.

Büyük Şinşilla Ortaboy Tavşanı ırklarının en ağırıdır.Vücudu iyi gelişmiş olup önde ve arkada aynı uzunluktadır.Bacaklar kuvvetli ve orta uzunluktadır.Büyük ve Küçük Şinşilla Tavşanlarının tüylerinde arasında renk farkı yoktur.Küçük Şinşilla Tavşanı‘nda bacaklar vücuda uygun olarak daha kısadır.Ortalama bir Şinşilla Tavşanı ağırlık ağırlık olarak ortalama 2.75 kg. olarak kabul edilir.

Şinşilla Tavşanı’da tüyler kahverengimsi renk tonu, sarı renk parçası, göğüste ve ön bacaklarda renk açıkluğı, gözlerin kahverengiden başka bir renk oluşu ticari olarak kusur olarak sayılır.Elbette evde beslenen tavşanlar için bir önem taşımamaktadır.

Ülkemizde çok sayıda Büyük Şinşilla Tavşanı yetiştirilmektedir.Fakat ağırlıklı olarak Yeni Zelanda Tavşanı bulunmaktadır.