Hamster Cinsleri

Öğeyi Oyla
(5 oy)

syrian hamster 0005

Suriye Hamsteri – Syrian Hamster

Koyu Gri Normal SyrianAmerika’da 1964’te üretildi. Tüylerinin köleri koyu gridir. Cheekflash siyah haldedir. Karnında tüyler fildişi veya beyazdır. Gözleri siyah, kulakları koyu gri haldedir. Crescent’in hemen altında gri tüyler ön ayakların olduğu yere kadar gridir. Kuyrukları kıvrık olabilir. Kuyruğu kıvrık olan koyu gri syrianlarda bel kemiğinde eğim görülebilir. Bu renk çeşidine sahip olan syrianlar farklı tüy tiplerine sahip olan syrianlarla çiftleştirilerek farklı syrian hamsterler ortaya çıkabilir.

Açık Gri Normal Syrian 1965 üretilmiştir. Sırt bölgesi açık giri tüylere sahiptir. Cheekflash koyu bir renge sahiptir. Tüylerin kökleri koyu gridir. Karın fildişi rengindedir. Creccentin atında göğüs bölgesinde gri tüyler görülebilir.

Tarçın Rengi Normal Syrian Tarçın rengi normal syrianlar 1958’de üreltilmiştir. Tüyleri sırt bölgesinde turuncu ve tarçın rengindedir. Tüylerin kökleri mavimsi gridir, daha koyu tüyler baş bölgesinde yagındır. Karın tüyleri beyaz ve fildişi rengindedir. Crescent(hilal çizgisi)’nin hemen altındaki tüyler sırttaki renkle aynı olabilir. Kulak vücuttaki baskın tüy rengi neyse o rengi alır. Cheekflash genelde koyu renkte görülür. Uzun tüylü syrianla çiftleştiklerinde uzun tüylü tarçın renkli syrianlar ortaya çıkabilir. Ayrıca baskın genli benekli tarçın rengi syrianlarda vardır.

Gümüş Grisi Normal Syrian 1985-86 yıllarında üretilmiştir. Baş kısmında koyu tüyler vardır. Tüy kökleri koyudur. Kulakalra doğru siyah tüyleri avrdır. Karın fildişi rengindedir.

Sarımsı Normal Syrian Sarımsı syrianlar 1962 üretilmiştir. Tüylerin ucu soluk sarıdır. Karın fildişi rengindedir.

Pas Rengi Normal Syrian İlk olarak 1961 de üretildi. Guinea(Gine) Altın Hamsteri olarakta bilnir. Tüylerin kökleri gridir. Kahveremgimsi bir kızıl renktedir. Karın fildişi rengindedir. Olgunlaştıkça tüyler koyulaşır. Kulaklar koyu giri ve gözler koyu kahverengidir.

Altın Normal Syrian Altın sarısı rengindedir. Kulaklar koyu gridir. Tüyler hafif parlaktır ve köklerde koyu gridir. Gözler siyahtır. Karın tüleri fildişi rengindedir.

 

dwarf hamster 14

Cüce Rus Hamsteri – Dwarf Hamster

Campbel (Gonzales) Cüce Rus Hamsteri Hakkında Tüm Bilgiler

Parlak Tüylü 1981’de üreltilmeye başlandı. En parlak şekilde olanları koyu renkte olanlarıdır. Parlak tüylü albinolar hafif sarımsı tüylere sahip olabilir.

Kral Tüylü Tüyler yumuşaktır. Bazılarının kulak arkasına doğru tüyleri seyrektir.

Kıvırcık Tüylü Zor bulunan bir tüy yapısıdır. Hafif uzun ve dalgalı tüylere sahiptirler. Kulak arkasından yanağa kadar hafif kıvırcık favoriler vardır. Yaşlandıkca kıvırcık tüylerinde azalma ve normal tüy dökümü görülebilir. Fakat tüyler dökülsede kulaktan yanağa doğru olan kıvırcık tüyler kalır.

Asıl adı Dwarf Campbells Russian hamster dır. Boyları en fazla 14 cm e kadar uzar. Campbell Cüce Hamsterları isimlerini, bu hamsterları keşfeden W.C. Campbell’den alır.Dwarf hamster (cüce) olarak nitelendirilir. 7-8 cm boyları vardır.

Suriye hamsterlarında ise; Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır. Bunun yanında ise duyma ve koku alma duyuları çok gelişmiş şekildedir. Diğer türlerden farkı ise ufak oldukları için yapı itibariyle çok hareketli ve bu enerjilerini çark içerisinde atmak en çok keyif aldıkları noktalardan biridir, bu haliyle Roborovski lere benzerler. Campbellar da ise omur kısmında bir ester çizgisi bulunmasıdır. Roborovskiler de ise genelde gözlerinin üstünde kaş gibi beyaz tüyler vardır. Ve son olarak bu konular zaten forumumuz da hepsi mevcut, bunları araştırma yaparak ta elde edebilirsiniz ve bu sayede okumuş olduğunuz konular sizde daha iyi yer edecektir kendi araştırmanız olduğu için.

 

cin hamster 16

Çin Hamster

Yaşama süreleri yaklaşık 3-3,5 yıldır.

8-10santim boyundalar.

30-40 gr ağırlığındalar

Aynı cinsiyetten Çin Hamsterleri ile yaşayabilirler robolarda bu familyadan gelmektedir geniş alanı severler robolar kadar hareketlilerdir genelde kafesde yaşarlar.

  

roborovski hamster 15

Roborovski Hamster

3-3,5 sene yaşarlar. 5-5,5cm boyundadırlar. Altın sarısı ve siyah karışımı tüyleri vardır. Genelde gözlerinin üstünde kaş gibi beyaz tüyler vardır. Fakat her roborovskide bu kaşlar olmayabilir örneğin beyaz suratlı roborovski(Resim aşağıda) gibi…

Ergin bir hale gelmeleri 4 aylık bir dönem sürer. Doğduğundan itibaren 28-30 gün anneden süt alması gerekir. Gebelikleri 23-30 gün sürer. Bir doğuruşta ortalama 5-6 yavru dünyaya getirirler. 14-21 gram ağırlığındadırlar. Kökenleri Çin, Moğolistan ve Rusya’dan gelmektedir. Doğal yaşam ortamı sertlik gözetmeyen çöller olarak bilinir. Ülkemizde sayılı kişilerde vardır. Ama son yıllarda 1 kaç petshopun ülkeye roborovski hamster getirdiğini bilmekteyiz. Roborovski hamster bir cüce(dwarf) hamsterdir. Diğer hamster türlerine göre çok fazla hareketli ve oyuncudur. Başına buyruk olmayı sever. Geniş bir alanda bakılması en iyisidir. Ayrıca çark mutlaka olmalıdır.

34 kromozomludur. Ayaklarında ön de 4, arkada 5 parmağı vardır.

TÜRLERİ

Beyaz Suratlı Roborovski  Sırtındaki tüyler genelde çok koyu olmaz. Tüylerindeki parlaklık azdır. Karnından başlayan beyaz tüyler suratına kadar gelir ve ucu burnundan başlayacak şekilde bir “V” harfi gibi suratları beyaz tüyle kaplıdır.

Normal Roborovski Herkesin bildiği roborovskidir. Sırtında tüyleri köklere doğru kararmaya başlar. Sırt tarafındaki tüyler parlak kum rengindedir. Köklere doğru koyulaşan tüyler sırt bölgesinde güzel bir görüntü oluşturur. Beyaz kaşları vardır. Karın bölgesinde ise beyaz tüyler hakimdir.

Has Roborovsk Renkleri koyudur, karın bölgesi beyazdır, gözleri sıyahtır ve kulakları soluk gridir. Herhangi bir mutasyona uğramamıştır.

 

kis beyazi 12

Kış Beyazı Hamsterı

Orjinal adı Dwarf winter white russian hamster’dir. Doğu Kazakistan ve Güney Batı Sibirya’nın çimli steplerinde yaşarlar. Sibirya hamsteri olarak da adalandırıldıkları olur. Az bulunurlar. İri çıkık gözleri, kemerli burnu ve kuyruğuna doğru yuvarlaklaşan poposu ile campbellden ayrılır.Gözleri siyahtır. Elleri ve ayakları nispeten daha büyük ve daha tüylüdür. Erişkin olduklarında boyları 8-10cm civarında olur. Erkekleri, dişilerine göre daha büyüktürler. Genellikle gece hareketlenirler(güneş battıktan sonra). Ancak gündüz kısa zaman dilimlerinde hareketlendikleri gözlenir.Kış aylarında tüyleri beyaza döndüğü için, bu isim verilmiştir. Kış postuna büründüklerinde çiftleşmezler. Küçük yaşta alıştırılırlarsa, aynı veya farklı cinsiyetten benzerleri ile beraber uyum içinde yaşabilirler. Syrian hamsterlar gibi elde mıncıklamaya, yüzükoyun bastırmaya pek uygun değillerdir. Bu yüzden, küçük çocukların beslemesi için uygun değillerdir. Bu yönleri ile kuzenleri campbelllara çok benzerler.

Davranış Şekilleri: Doğal ortamlarında, çiftler ve/veya küçük gruplar halinde yaşarlar. Ne var ki yaşları ilerledikçe, kendi bölgelerine giren diğer hemcinslerine saldırılar. Görme yetenekleri zayıf, buna karşın duyma ve koku alma kabiliyetleri çok gelişmiştir. Çevrelerini, bölgelerini ve gruplarını, gelişmiş koku ve duyma yetenekleri ile tanırlar. Kendi aralarında bir hiyerarşi vardır. Kim baskın, kim değil grup içinde bellidir. Genellikle dominant olan, yaşça büyük olandır. Büyük bir grubun içinden, küçük bir grup oluşturulursa, bu yeni küçük grup arasında da hiyerarşik yapılanma hemen oluşur. Dominant olan, genelde uysal/itaatkar olanın karnını/göbeğini yalar. Farkını ve otoritesini belli eder. Bu yöneleri ile campbelllarla nerdeyse aynı özellikleri gösterirler.

Üreme: Rus hamsterlarının üretimi syrianlara göre daha kolaydır. Çünkü küçük yaşta alıştırılmak kaydıyla dişi ve erkek bir arada yaşayabilirler. Ayrıca kendi, üreme rejimlerini kendileri belirlerler. 1 aylık olduklarında bile cinsel olgunluğa ulaşmış olurlar. Ancak 2 aylıktan evvel genellikle çiftleşmezler.

Erkekler hayatları boyunca üremeye müsait olsalar bile dişiler genelde bir yılın sonunda steril olurlar. Hamilelikleri 18-21gün sürer. Çoğunun hamile olduğu, hamileliğinin son günlerinde ancak anlaşılabilir. Doğumdan hemen sonra bile tekrar hamile kalabilirler. Bazen hamile kalmaya ara verdikleri görülür. Özellikle campbellerda erkek, dişiye doğum sırasında ve sonrasında yardımcı olur. Ancak, tekrar ve sık hamilelik istenmiyorsa, erkek ayrılmalıdır. Bazen hamileliklerini erteledikleri görülür. Yani çiftleşirler fakat yumurtalarının hemen döllenmesine, dolasıyla hamileliğin hemen başlamasına engel olurlar. Bu yalnızca birkaç gün içindir. Genellikle gece veya sabaha karşı doğururlar. Ortalama doğum sayısı 4-6’dır. Oturarak doğururlar. Her doğumdan sonra doğan yavrunun plasentası gelir ve anne, bunu çok güzel bir protein kaynağı olduğu için yer. Bebekler 10’ar dakika ara ile doğarlar. Kör ve sağırdırlar. Ancak, dişli doğarlar. Bedenleri pembedir, tüysüzdür ve nerdeyse şeffaftır. O kadar ki annelerinden emdikleri süt bile midelerinde görülebilir.

Renk: Renk seçenekleri çok azdır. Safir ve wild olarak adlandırılan renkleri vardır. Renk seçeneklerini arttırmak için, bazı üreticilercampbelllarla çiftleştirirler. Ortaya çıkan yavrulara hybrid adı verilir. Pek tavsiye edilmez. Zira iki ayrı hamsterda bulunan hem kötü hem de iyi özellikler yavrularda görülebilir. Sıklıkla görülen kötü sonuç, yavruların kısır oluşlarıdır. Ayrıca campbellar, winter whitelara göre daha büyük olduklarından(1-2 cm) campbell erkeği ile, winter dişisi çiftleştiğinde, hem annenin, hem de yavrunun ölümüyle sonuçlanan doğuramama olayı gerçekleşebilir.