Tepelikli Küçük Kakadu

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Sari Tepelikli Kakadu 3Sarı Tepelikli Küçük Kakadu

Diğer Adları: Cacatua Sulphurea
Ortalama Boy: 30 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Erkeklerin değişmez olarak dişilere göre daha koyu gözleri vardır.

Temel Özellikleri : Çeşitli Endonezya adalarında bulunur. Birçok değişik formu geliştirilmiştir. En çok bilineni ağaç kavunu tepelikli kakadudur. (Cacatua Sulphurea Citrinocistata) Bunlar ve diğer kakadular çok hassastırlar, fakat genç kuşlar iyi arkadaş olurlar. Sarı tepelikli küçük kakadu, sıklıklar "SKK" olarak kısaltılır, tepelik ve yanaklarda sarı tüyleri vardır, genelindeyse beyaz bir renk hakimdir. Kakadu alırken, PBFD hastalığının bunlarla yakın alakalı olduğunu unutmayın. Grup içinde bir veya birden fazla kuşta tüy kaybı, gaga anomalisi gibi enfeksiyon belirtileri varsa, almaktan kaçının. Hatta, bu hastalık yetiştirme odalarına dahi yayılacağından, elde yetiştirme yavrular bile güvenli değildir. Aşı üretme çalışmaları günümüzde iyice gelişmiştir, böylece bu problem kısa sürede önlenebilecektir.

Beslenme ve Barınma : Papağan yemi, topaklar, meyva ve yeşil gıda verilebilir. Yeme alışkanlıkları tutucu olduğundan verdiklerinizin bir kısmını reddedebilirler. Dayanıklıdırlar, geniş ve sağlam bir kuşhanede barındırılabilirler, yine ahşap yapı gaga darbelerinden korunmalıdır.

Sari Tepelikli Kakadu 2Üreme : Başarılı bir üreme için uyumlu çiftler edinmek gerekir. Aksi takdirde erkek kuşlar, çok vahşi bir eşe dönüşebilir. Genç kuşlar folluğu terk ettikten sonra, en kısa zamanda kuşhaneden ayrılmalıdır, yoksa, özellikle saldırganlık işaretleri de varsa zarar görebilirler.

 

Sari Tepelikli Kakadu 1