Sarı Alınlı Amazon

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

sari alinli amazon 1Sarı Alınlı Amazon Papağını

Diğer Adları: Amazona Ochrocephala
Ortalama Boy: 35 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 28 gün sürer, tüylenme 65 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisleri kahverengidir.

Temel Özellikleri : Sarı alınlı papağanlar, Orta Amerika'dan Güney Amerika'ya kadar geniş bir alanda bulunurlar. Başlarındaki sarı tüylerin genişliğine göre, birçok değişik form tanımlanmıştır. Büyüklüklerine göre de bazı değişiklikler gösterirler. Bu papağan hem arkadaşlığından hem de taklit yeteneğinden dolayı çok değerlidir. Böyle bir papağanı almadan önce, burun deliklerinin eşit boyutlu, akıntısız, tıkanmamış veya genişlememiş olup olmadıklarını kontrol etmeniz gerekir. Bu işaretler, genellikle papağanın hassas olduklarını ve tedavisi zor solunum yolu enfeksiyonlarına sahip olduğunu gösterir.

Beslenme ve Barınma : Bu kuşlara papağan yemi, meyve ve yeşil gıdayı her gün vermek gerekir. Aynı zamanda papağanı sağlıklı tutmak için, papağan topakları ve arasıra meyva benzeri gıda kırıntılarını vermek gerekir. Geniş bir kuşhane veya kafeste barındırılabilir.

sari alinli amazon 2Üreme : Bu kuşları başlarından sarı tüylere göre çiftleştirmek mümkün değildir, çünkü dişiler bazen erkeklere göre daha parlak tüylere sahip olabilir. Üreme sırasında başarılı bir üreme için, nispeten derin bir folluk verilmelidir. Kuşları gözlemelisiniz, çünkü çiftler bazen saldırganlaşabilir.

Çeşitler : Sarı tüylü amazondaki (Amazona Ochrocephala Auropalliata) sarı tüy ensedeki tüyleri ifade eder. Kostorika ve Honduras'tan Meksika'ya kadar görülür.

 

sari alinli amazon 3