Mavi Taçlı Sarkan

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mavi Tacli SarkanMavi Taçlı Sarkan Papağan

Diğer Adları: Loriculus Galgulus
Ortalama Boy: 12.5 cm
Ortalama Ömür: 15 yıl
Cinsiyet: Dişilerde erkeklerdeki kızı boğaz rengi yoktur ve tamamen daha mattırlar.
Üreme: Kuluçka 20 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkin dişilere benzerler, fakat tüyleri daha mattır.

Temel Özellikleri : Bu küçük papağanlar, Güneydoğu Asya'dan köken alırlar, benzer formlar Filipinler'in kuzeyindeki çoğu adada bulunmuştur. "Sarkan Papağan" terimi tünekte yukarıdan aşağıya doğru tünemelerini belirtir.

Beslenme ve Barınma : Diğerlerinden farklı olarak, bu papağanlar nektar isterler, bunu kapalı bir kaba koyarek veriniz, yoksa içinde banyo yapmaya çalışabilirler, bu olay yapışkan tüylerle sonuçlanır. Aynı zamanda yeşil gıda, sade kanarya yemi, meyva ve akdarı döküntüleri gibi küçük hububatlar verilebilir. Sarkan papağanlar, ekili bir kuşhanede güçlenirler ve bitkilerde büyük bir hasar yapmazlar. Soğuk aylarda ısıtılmaya ihtiyaçları vardır, bundan başka dağınık beslenme alışkanlıkları kafeslere uygun olmadıklarını göstermez. Gayet kibar olan bu kuşlar, ispinolar ve diğer düzgagalarla beraber barınrılabilir.

Mavi Tacli Sarkan 1Üreme : Baharda kuşlar üremeya hazır olduklarında, muhabbet kuşu tipi bir folluk temin edilirse, kısa zamanda içini döşemeye başlarlar. Eğer etkili bir kuşhanede barındırılırlarsa, yuvalarını hazırlarken bir kısım bitkinin yapraklarını, tüylerinin arasında yuvaya taşımak üzere parçalayabilirler.

Çeşitler : Sarkan papağanın yaklaşık olarak dokuz farklı çeşiti tespit edilmiştir, hepsinin de benzer ihtiyaçları vardır. İlkbahar sarkan papağan erkeğinin kahverengi irisler yerine, beyaz irisleri vardır.