Mavi Başlı Papağan

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mavi Başlı Papağan

Diğer Adları: Pionus Menstruus
Ortalama Boy: 27.5 cm
Ortalama Ömür: 25 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 26 gün sürer, tüylenme 70 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Mavi gibi değildirler.

Temel Özellikleri : Pionus papağanları, Orta ve Güney Amerika'da ortaya çıkan sekiz cinsten oluşan bir gruptur. Hiçbiri gösterişli renklere sahip değildir, fakat gün ışığında gizli renkleri ve tüylerinin yanardönerlikleri hemen ortaya çıkar. Diğer papağanlarla kıyaslandıklarında ne belirgin ölçüde gürültücü ne de yıkıcıdırlar. Elde yetişmiş yavrularla, sevgi gösteren bir arkadaşa sahip olursunuz, düzenli bir eğitimle konuşmayı oldukça iyi öğrenebilirler.

Beslenme ve Barınma : Meyva ve yeşil gıdayla yapılı standart papağan yemi, bu papağanı oldukça sağlıklı tutar. Aynı zamanda, kumtaşı ve mürekkep balığı kemiği de verilebilir. Bütün yıl boyunca dışarıda durabilirler, fakat gagalamalarına karşı koyabilecek kuvvetli bir kuşhaneye ihtiyaç vardır. Pionus türü bir papağan seçerken, nefes alışlarına dikkat etmek gerekir, çünkü Aspergillosis denilen bir mantar hastalığına hassasiyetleri vardır. Sıkıntılı veya grültülü nefes alma bu hastalığın belirtileridir.

Üreme : Gereksiz rahatsız edilmelerden uzak tutmak için, bu kuşların folluklarını kuşhanenin sessiz bir köşesine yerleştirmek gerekir. Özellikle kuluçka zamanı, asabi çiftler periyod boyunca huzursuz edilmişlerse, yavrularına saldırabilir.