Mavi Alınlı Amazon

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mavi Alinli AmazonMavi Alınlı Amazon Papağını

Diğer Adları: Amazona Aestiva
Ortalama Boy: 37.5 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 28 gün sürer, tüylenme 65 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Tüyleri erişkinlere göre daha mattır, irisleri kahverengidir.

Temel Özellikleri : Amazon papağanları, yeni dünyaya yaılmış yaklaşık yirmi yedi değişik türden oluşan bir gruptur. Karaip adalarının bazılarında bulunanlar türü dünyada en çok tehlike altında bulunan papağanlar arasında bulunur. Değişik baş renkleri olmaklar beraber çoğunluğunun ana rengi yeşildir. Doğada çok yaygaracı ve gürültücüdürler, bununla beraber taklit yetenekleri iyidir.

Beslenme ve Barınma : Kaliteli papağan karışımı, günlük meyva ve yeşil gıda verilmelidir. Mali alınlı amazon papağanları diğer birok papağan gibi ahşap işlerini parçaladıklarından, sağlam bir kuşhaneye yerleştirilmelidirler. Günün ilk ışığında ve alacakaranlıkta yüksek sesle ötmeye ve komşularla beraber sizi de rahatsız etmeye meyilli olduklarından sabah ve akşamları sınırlanmış bir barınakta tutulmaları iyi bir fikir olabilir.

Üreme : Üremeye teşebbüs etmeden önce kuşhaneye iyice yerleşmiş olmaları sağlanmalıdır. Mavi alınlı amazonların Kuzey Yarımkürede yazın erken devrelerinde başlayan oldukça sabit bir üreme sezonları vardır. İlk kuluçka elde yetiştirilmedikçe, nadiren iki kere yavrularlar. Ortalama olarak bir çift üç veya dört yavru yapar.