Maskeli Aşkkuşu

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Maskeli AskkusuMaskeli Aşkkuşu

Diğer Adları: Agapornis Personata, Siyah Maskeli Aşkkuşu
Ortalama Boy: 14 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 23 gün sürer, tüylenme 42 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlerden daha mat tüylüdür. Göz Halkası: Belirgin beyaz göz halkası aşkkuşunun alt grup sınıflandırılmasında kullanılır.

Temel Özellikleri : Banliyo ortamları için ideal görünüşlü olan bu etkileyici papağanlar, popüler kuşhane sakinlerindendir. Ötüşleri kaba sayılmaz ve çiftler üremeye gönüllüdürler. Yuvalama alışkanlıkları da çok çekicidir, birçok papağanın aksine bunlar follukları içine yuvalarlar. Dişiler yuvalama malzemesini yalnız taşır ve tavırları en güvenilir çiftleşme vasıtalarından birisi sağlar. Yavruları kuluçkadayken; yukarıdan aşağıda ve baştan sona kırmızı olduklarından biraz gariptir.

Beslenme ve Barınma : Bu kuşlara basit hububat beslenmesi, ayçiçeği, meyva ve yeşil gıda verilebilir. Çiftler kavga etmemeleri için en iyisi ayrı olarak tutulmalıdır. Dolayısıyla, bitişik odalar çift kat telle ayrılmalıdır. İklime alıştırıldıklarında dayanıklı olurlar, fakat yine de donmaya karşı hassastırlar. Tünemeleri için daima folluk verilmelidir, ve bu folluk soğuk havalarda kuşhane barınağına yerleştirilmelidir.

Üreme : Bu kuşlara taze sürgün verilirse, kabuğunu soyarak, şeftalü yüzlülerden daha iri ve kubbeli yuvalarını yaparlar. Yavrular, kendi başlarına beslenmeye başladığında, yuvadan lınmalıdır, bu şekilde çift tekrar yuvalayabilir