Kutsal Papağancığı

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Kutsal PapaganiKutsal Papağancığı

Diğer Adları: Forpus Coelestis, Pasifik Papağancığı
Ortalama Boy: 12.5 cm
Ortalama Ömür: 20 yıl
Cinsiyet: Dişilerin tüyleri mattır.
Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 42 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Mat tüyler büyüklerden daha fazladır. Genç erkek kuşlarda mavi tüyler daha azdır.

Temel Özellikleri : Eğer sınırlı bir yeriniz varsa, bu canlı küçük papağanlar, hem küçük kuşhanelerde hem de kafeslerde oldukça iyi üreyeceklerinden ideal bir seçim olur. Dikkat çekici bir mavi mutasyon, yakın zamanda Avrupa'da görülmüştür ve şüphesiz sayılarının bu denli hızlı artışından, bu tür kuşlar gelecekte daha da yaygınlaşacaktır.

Beslenme ve Barınma : Muhabbet kuşu yemi karışımı, akdarı ve sade kanarya yemi, biraz ayçiçeği, yeşil gıda ve meyva verilebilir. Dayanıklıdır, tüm yıl boyunca kuşhanede tutulabilir, fakat tüm yıl boyunca tünemeleri için folluk verilmesi tavsiye edilir. Bu papağanlar, kendi cinslerine karşı saldırgan olabilirler. Bu yüzden birden fazla çift varsa, kuşhanelerin arasına iki kat tel koyarak, komşuların birbirlerine saldırıp, ayaklarını sakatlamalarına engel olursunuz. Alternatif olarak, tahta bir perde koyarak birbirlerini görmelerine de engel olunabilir.

Üreme : Üreme için sağlam bir folluk verilmelidir, eğer bir çiften fazla kuş varsa, yerleri arasında büyük bir boşluk olursa çiftler şaşırmazlar ve üreme sonuçları iyi olur.

Yavrular kendi başlarına beslenmeye başladığında, en kısa zamanda yuvadan alınmalıdır, yoksa kendi yavrularına saldırabilirler. Bu kuşlar, genelde hızlı bir şekilde iki kere yuvalar. Üreme, bir yaşından itibaren başlar.