Klise Papağanı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Klise PapaganiKlise Papağanı

Diğer Adları: Eclectus Rotatus
Ortalama Boy: 35 cm
Ortalama Ömür: 30 yıl
Cinsiyet: Erkekler yeşildir, dişiler kırmızıdır.
Üreme: Kuluçka 30 gün sürer, tüylenme 75 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisler ve gagalar koyudur.

Temel Özellikleri : İlk olarak 1500'lerde keşfedilmişlerdir. Klise papağanları, Endonezya'da birçok adada ve Yeni Gine'den Avustralya'ya kadar birçok yerde yaılmışlardır. Dişileri büyük değişkenlik göstermek üzere, on form kadar tespit edilmiştir. Renklerdeki farklılık o kadar fazladır ki, cinsteyin orijinalde iki farklı tür olduğu düşünülmüştür.

Beslenme ve Barınma : Papağan gıdası, büyük miktarda yeşil gıda, meyva, koçanıyla mısır ve her gün olmak üzere havuç verilmelidir. Bu papağanların, uzun bir sindirim sistemi olduğundan, yüksek müktarda lifli bir diyete ihtiyaçları vardır. İklime alıştırıldıklarında, kuşhanelerde barındırılır.

Üreme : Dişiler üreme dönemleri dışında genellikle baskındır ve eşlerine karşı kinci olabilirler. Üreyen çiftlere sağlam folluk temin edilmelidir. Klise papağanları yılın her zamanında, genelde iki yumurta olacak şekilde yuvalayabilirler. Yavruları, yuvadan ayrılmadan önce renklerinden cinsiyetlerini tespit edebilirsiniz. (Kırmızı kuşlar dişi, yeşil kuşlar erkektir.) Klise papağanları, bazen tamamı aynı cinsiyette olan yavrular yapar, bunun sebebi bilinmemektedir. İngiltere'deki Chester Hayvanat Bahçesi'ndeki bir çift otuz yavru içinde, ancak bir tane dişi yavru yapmıştı. Bu tür olaylara karşı hiçbir şey yapılamamaktadır.