Galah Kakadu

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Galah KakaduGalah Kakadu           

Diğer Adları: Eolophus Roseicapillus, Gül Rengi Kakadu
Ortalama Boy: 35 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Erkeklerin daha koyu gözleri, dişilerin kızıl kahverengi irisleri vardır.
Üreme: Kuluçka 24 gün sürer, tüylenme 50 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisleri koyu gridir.

Temel Özellikleri : Yüz milyonlara varan nüfuslarıyla bu kakadu, Avustralya'nın en çok görülen kuşudur. Fakat, Avustralya dışında üretilmeleri oldukça az olduğundan, avikültürdeki kakadular içinde daha pahalı bir türdür. Aslında, bu kuşların kuşhanede diğer kakadulara göre üretilmesi daha kolaydır, kuşlar da üretkendir.

Beslenme ve Barınma : Diyet, bu tür kuşlar için oldukça önemlidir, çünkü lipoma adı verilen bir tür yağ tümörüne hassasiyetleri vardır. Hububat türlerine yoğunlaşmış, ayçiçeğiyle güçlendirilmiş az yağlı diyet ve aynı zamanda meyva ve yeşil gıda verilmelidir. İyi ölçülü bir kuşhane ve uçabilmeleri için bol yer, bu dayanıklı kuşların egzersiz yapmaları için alan verir. Çiğnemeleri için taze dallar verin, yıkıcı kuşlar değildirler, yine de taze dallar dikkatlerini kuşhanenin yapısından uzaklaştırır.

Üreme : Bazı çiftler folluklarını döşemek için eski akadarı kırıntılarını kullanır. Bir kuluçkada beş yumurtaya kadar olabilir. Diğer kakadu yavrularıyla karşılaştırıldıklarına yavruları oldukça çabuk büyür. Bir çift tek sezonda iki kez kuluçkaya yatabilir. İlk turdaki yavruları kendi başlarına beslenmeye başladıklarında ayırın, aksi takdirde zarar görebilirler.