Şeftali Yüzlü Aşkkuşu

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Pastel Mavi Seftali yuzlu 2Pastel Mavi Şeftali Yüzlü Aşkkuşu

Diğer Adları: Agapornis Roseicollis
Ortalama Boy: 15 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 23 gün sürer, tüylenme 42 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagaları koyu kahverengi işaretlidir, tüyleri erişkinlere göre daha mattır.

Temel Özellikleri : Şeftali yüzlü aşkkuşlarının bu etkileyici mavi mutasyonları, ilk olarak Hollandalı üretici P. Habats tarafından 1963'te üretilmiştir. O zamandan beri, bu renk aşırı derecede popüler olmuş ve tüm dünyada yaygın olarak barındırılmaktadır.

Beslenme ve Barınma : Bu aşkkuşlarının farklı renkli cinsleri, normal renklilerle benzer bakıma ihtiyaç duyarlar. Bakımları benzer zorluk seviyesindedir. Tüm aşkkuşları, soğuk havalarda korunmadığı takdirde, parmaklarının kaybı ile sonuçlanabilecek donmalara maruz kalabilir. Tünemeleri için folluk verilmelidir.

Üreme : Mutasyonların da, üreme için benzer formlara ihtiyaçları vardır. Pastel mavisi türlerinin renkleri, seçkin üretimin kanatlara olan etkisiyle, çeşitlilik gösterir. Diğer cinslerin arasında, pastel mavi beneklilerin rengi; değişken mat limoni ve pastel mavinin, benekli bir mutasyonla melezleştirilmesi sonucu oluşur. Krem rengini tutturmak gibi daha ileri seviyede renkleri üretmek için pastel mavi ile lutino mutasyonları kombine edilebilir. Bu son mutasyonda, mat limoni tüyler hakimdir, kontrast olarak mat pembe yüz vardır.

Mutasyonlar : Örneğin, koyu düğün çiçeği sarısı vücut, kırmızı yüz rengi ve kırmızı gözler, lutino şeftali yüzlü aşkkuşlarının özelliğidir. Bu mutasyon, ABD'de 1970'lerde geliştirilmiştir.

Pastel Mavi Seftali yuzlu