Yorkshire

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

YorkshireCanary12YORKSHIRE KANARYASI

Yorkshire kanaryasının, ana vatanı İngilteredir. İlk 1860 yılında geliştirilmiştir. Adı İngiliz YORKSHIRE kontluğundan gelmektedir.

Zaman içinde daha iri ve güçlü ”Golding” diye adlandırılan yeni tip geliştirilmiştir.

Boy en az 17 santim olmalıdır, duruşu diktir, omuzlar geniş ve yuvarlaktır, kanatlar uçlarda çaprazlaşmaz, vücuda yapışık, kafa geniş ve yuvarlak, ense omuz çizgisi ile aynı hizada yani boyun kökünde çukur yoktur, dolgun görünmelidir, gözler merkezi yerleşimlidir.

Göğüs dolgun olarak, gaganın dibinden başlar, tüyler kısa, sık ve vücuda düzgün yapışık, kıvrık tüyler ve belirgin kaşlar istenmez, ortalama ömrü 10 yıldır.

Renk olarak kendi renginde olabildiği gibi, renk maması verilerek beslenen kuşlarda bulunur. Üretimde fazla yavru alamaya bilirsiniz.

Yavruların güvenliği için derin folluk kullanmalısınız.

Üreticiler genelde Yorkshire yumurtalarını başka bakıcı anne ve babanın (malta kanaryalar) altındaki yumurtalarla değiştirir, bazı yetiştiriciler de annenin yavruları büyütmesi için yalnız bırakırlar, böylece bir erkek kuşu – üç dişi kuşla çiftleştirirler, elde edilen yavrularda yarışmalarda istenilen dik duruşu elde etmek için eğitilmektedir.

Yorkshire 1YARIŞMA ÖZELLİKLERİ

Duruş (25 Puan): 80 derecelik açıyla dik ve asil durur. Baldırlar muhakkak görünmelidir. Kuş uzun-güçlü, hemen hemen arasından geçilecekmiş gibi duran bacaklar üzerinde dik durmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kuyruğun rahatça taşınabiliyor gözükmesidir.


Tüy (25 Puan): İpek gibi, dar ve sık, yatık olmalıdır. Kanat ve kuyruk sımsıkı, kapalı olmalıdır. Kuyruk ucu çok az çatallı olabilir.


Kafa (20 Puan): Kafa her yönü ile yuvarlatılmış ve dolu dolu yanaklarla vücudun iriliğine uymalıdır. Tüylerinin bolluğu nedeniyle gözler üzerinde uzanan kaş olabilir. Gaga kısa ve huni gibi olmalıdır. Gözler mümkün olduğunca kafa ortasında olmalıdır. Boyun mümkün olduğunca belirsiz olup, bir bütünmüş gibi görünmelidir.


Vücut (10 Puan): Omuzlar geniş ve yuvarlaktır. Göğüs dolgun olarak gaga dibinden başlayarak, havuç şeklinde kuyruğa doğru incelmelidir. Karın ve kuyruk altı düz bir çizgi şeklinde olmalıdır.


Boy (10 Puan): En az 17cm olmalıdır.


Renk ve Genel İntiba (10 Puan): Kafeste kendini sunması, temizliği, canlılığı ve ayrıca homojen olarak kuşun boyanması da göz önünde tutulur.