Nord Hollandis

Öğeyi Oyla
(0 oy)

HollandaisNORD HOLLANDIS (KUZEY HOLLANDES - NORTHEN DUTCH FRILL)

Nord Hollandisin menşei Fransa ve Hollanda’nın kuzey bölgelerinde gidip gelir. Bazı kaynaklar birini, bazıları da ötekini yurt olarak gösterir.

Kuzey Hollandes dik duruşlu bir şekil kanaryasıdır. Kırmızı ve parçalılar da dahil tüm renkler; puanlamada pek önemli olmasa da geçerlidir.

Kuvvetli ve asil bir görünümü vardır. Üretim konusunda bir hayli verimli olup, oldukça anaçtırlar. COM şampiyonalarında yarışan bir kanarya cinsidir.

Bilezik: 3 mm’ dir.

STANDARTLARI

DESTEK TÜYLERİ (15 PUAN): Uylukların yukarısından başlamalı  ve karşılıklı bir simetri içerisinde üstte doğru uzanmalıdır.

MANTO (15 PUAN): Sırtın önemli bir kısmını kaplar.(3/2)Sırtın orta çizgisinden çıkarak sağa ve sola uzun olarak dökülmeli,üst kısmı düz olmalıdır.

GÖĞÜS (15 PUAN): Göğüs geniştir ve kıvırcık tüyler hacimlidir.

BOY (15 PUAN): Uzunluğu 17-18 santimetredir.

DURUŞ (15 PUAN): Kuzey Hollandis dik duruşlu bir kanarya olup, sırt,kuyruk ve başın merkezi; varsayılan bir çizgi üzerinde olmalıdır.Bacaklar hafif büküktür.

BAŞ VE BOYUN (10 PUAN): Baş ve boyun düz tüylerden oluşur,baş bütünü ile yuvarlaktır ve vücudun kalan kısmı ile orantılı  olmalıdır.

KARIN (5 PUAN): Karın tüyleri düz olmalıdır.

KUYRUK (5 PUAN): Uzun olup uçu çentiklidir.

GENEL İZLENİM (5 PUAN): Kuş duruşunu iyi göstermeli,temiz ve sıhhatli olmalıdır. Kafesinde temiz ve düzenli olması istenir.

Northen Dutch Frill 2