Malinua

Öğeyi Oyla
(7 oy)

malinuaMalinua (Waterslager)

Diğer bir adı da Belçika bülbülüdür. Bu bilhassa ötüş kanaryasıdır.Bu kanarya ilk olarak 16. asırda Flandr’a getirilmiş ve burada yetiştirilerek geliştirilmiştir. Hem şekil hem ötüş bakımından tercih edilen bir kanaryadır.

Türkiye’de  MALİNUA – WATERSLAGER adıyla anılan kanaryalar aynı IRK ama iki ayrı TÜR’dür, adlandırmalarıda Belçika ve Hollanda türleri olarak yapılmaktadır. Aynı makam’ları (turları) ötmelerine karşın ötme biçimleri değişiktir.

Waterslager cinsi en damlı ve zariftir. Baş biçimli, gaga ince, gözler kara ve parlaktır.Boynu uzun ve incedir. Göğsü az kabarıktır, kanatları vücuduna iyice yapışıktır. Gagasının ucundan kuyruğunun ucuna kadar boyu 15-17 santimdir. Eskisen rengi düz sarı idi şimdi lekeli ve düz beyazlarda yetiştirilmiştir. Malinua cinsi kanaryaların erkeği sağlam bünyelidir.Dişileri yavrularına iyi bakar. Çınlayan ötüşü saf ve hoştur. Belçikalılarınki pest perdeli bir ötüşe sahiptir, harz kanaryalarına benzer.

Her iki tür’de makaralı ve vuruşlu ötüş biçimi ile ötme yeteneklerine sahip olup, Belçika tür’ü Harz’larin ötüş biçimine daha yakın, daha sesli, çok daha fazla makamlı ve pest perdeli ötüşleri ile, makam’ları birbirine aralıksız bağlayan MAKARA ötüş biçimi ile öterler. Malesef çok kaliteli ve süperleri hariç bir çoğunda Bülbül’ün makam’ı olan Tjokken (kısa aralıklarla göğüsten gelen hıçkırığı andıran djok veya tjok sesleri) artı rulesi (aynı seslerin aralıksız ötüş şekli) ve Metal sesleri zayıftar veya duyulmaz. Belçikalıların en önem verdikleri makam’lar bu seslerinden oluşan Akar-Kaynar ve Çağlayan su makamlarıdır.

Vuruşlu ötüş biçimi ve bazı makamları çınlayan nağmelerle sunan Hollanda Waterslager türü bu özelliklerinden dolayı Belçika Malinois (MALİNUA) türünden daha sesli izlenimi verir. İki tür arasında daha sesli veya daha sessiz karşılaştırması yapmak pek doğru değildir, zira her iki türde türlerine özgü ötüş biçimi ile öterler. Waterslager(MALİNUA) tür’ünde geldikleri soy’a bağlı olarak sertleri gibi yumuşak tarzda ötenleri mevcuttur. Genellemede ötmeleri öngörülen bütün makam’ları eksiksiz öterler. Su vuran, su döven anlamına gelen Waterslager(MALİNUA) kelimesinden de anlaşıldığı gibi su turlarını dolgun name’lerle mükemmel ötenleri çok tutulur.

malinua kanarya1Hangi tür’den olurlarsa olsunlar kaliteleri ait oldukları Irk’ın tür’üne özgü ötüş biçimi ile makam’ları eksiksiz, hatasız, kesintisiz, Akıcı yumuşak tarz’da ve bulundukları dört’lü grupta (koleksiyon) birbirlerine uyum sağlayarak bir harmoni şekline öten kanarya’lardır.

Her makam öttüklere nağmeye (sese) uygun olarak adlandırılır.

Çok sevilen bir şarkı sesi güzel bir ses sanatçısından ne kadar zevkle dinlenirse, bu ırk kanaryalarının her iki ayrı türünün kalitelerini dinlemekte onlara gönül vermiş kanarya severlere o kadar zevk verir.

Önemli olan makam ve nağmeleri tanıyabilmek iyi, eksik, hatalı ayırımını yapabilmektir. Bu ayrımı yapabilmek için uzun yıllar tecrübe ve çok iyi kulak ister.

Fransız malinua kanaryalarının 17 türlü ses nağmeleri vardır.

 

YARIŞMALARDA KANARYA SESİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

-SU GİBİ ÖTÜŞLER (3 ÇEŞİTTİR)

Akarsu ötüşü(sade): Klo,Klo,Klo -Puan Derecesi: 12
Çınlayan su ötüşü(tekraren): Klu,Klu,Klu -Puan Derecesi: 12
Kaynar su ötüşü(sade): Blo,Blo,Blo -Puan Derecesi: 10
Kaynaşan su ötüşü(tek): Blu,Blu,Blu -Puan Derecesi: 10
Çağlar su ötüşü(sade): Rolo,Rolo,Rolo -Puan Derecesi: 8
Coşan su ötüşü(tek): Rulu,Rulu,Rulu -Puan Derecesi: 8

- BÜLBÜL GİBİ ÖTÜŞLER

Sade: Tink,Tink,Tink -Puan Derecesi: 6
Pest: Çok,Çok,Çok,Çok -Puan Derecesi: 7
Makara: Çokçokçokçokçokçok -Puan Derecesi: 8
Çınlayan: Cok,cok,cok,cok -Puan Derecesi: 10
Derin: Çonk,çonk,çonk -Puan Derecesi: 10

- FLÜT GİBİ ÖTÜŞLER

Pest,orta,tiz: u,u,u,u,u, -Puan Derecesi: 6
Sut halinde: sut,sut,sut,sut -Puan Derecesi: 4
Ut halinde: ut,ut,ut,ut -Puan Derecesi: 10

- ÇINLAMALAR

Çıngırak sesi: Tiling,tiling,tiling -Puan Derecesi: 4
Çift sesi: Tilu,tilu,tilı -Puan Derecesi: 5
Çınlamalar: Tilung,tilung,tilung -Puan Derecesi: 7

-MAKARALAR

Düğümlü: Rorrrr,Rorrrr… -Puan Derecesi: 3
Boğuk: Rurrrr…Rurrrr… -Puan Derecesi: 4
Flütlü: Rorrrrr-uuuuu -Puan Derecesi: 5
Aralıklı: Bu-e,Bu-e,Bu-e -Puan Derecesi: 5

YEKÜN=Elde edilen yekün 3 ile çarpıldığında müsabakada alınan derece elde edilir.
95-105 dereceler arası iyi,daha yüksek dereceler en güzel sonuçlardır.