Posta Güvercinleri

Öğeyi Oyla
(17 oy)

mavi postaPosta Güvercini

Posta güvercininin Tüy yapısı: Racing pigeon diye bilinen güvercinlerin en önemli fiziksel niteliklerinden biridir. Sağlam bir posta güvercininin tüyleri kuşu elinize aldığınız zaman sıkı bir tüy yapısına ve kadife kumaş yumuşaklığına sahip olmalıdır. Tüylerinin bu kadar önemli olmasının sebebi herkesin bildiği üzere posta güvercinleri yarışırken her türlü hava şartlarına maruz kalmasıdır. Yani güvercin yarış halindeyken yağmura yakalanırsa kanatları ıslanacağından sağa sola inmesi veya en yakın bir yere sığınıp beklemesi kaçınılmaz bir sondur. İşte tüy yapısı bu yüzden çok önemlidir. Sıkı ve yumuşak tüylü güvercinler her zaman daha geç ıslanırlar. Nedeni de güvercinin derisinden salınan yağdır. Bu yağlı tüyler yağan yağmuru üzerinden kaydırarak yere düşmesini sağlayacaktır. Böylece güvercin daha az ıslanmış olacak ve yuvasına duraklamadan devam edecektir. Güvercinlerin bu tüy yapılarına sahip olması hem kanından gelir hem de sağlıklı kümes şartlarında oluşabilir. Tabi ki bu tür tüy yapılı güvercinlerin illa yarışları kazanacak diye bir kaide yoktur. Güvercinin kanından da gelmesi gerekiyor.

Posta Güvercininin Göz Yapısı: Posta güvercinlerinde kuşçular, kümese damızlık güvercin seçerken en önce baktıkları bir özelliktir. Gözler sağlık açısından önemlidir. Yani canlı ve parlak renkli güvercinler sağlıklıdır. Ancak donuk ve mat gözlü kuşlar sağlıksız olabilirler. Gözler kalbin aynasıdır misali. Güvercinin ağzını ve burun deliklerini elinizle kapattığınızda eğer gözlerden baloncuklar geliyorsa o kuşta sağlık problemi vardır demektir. Kuşları eşlerken farklı renkli gözlü güvercinler eşe kapatılır ki yavruların açık ve canlı renkli gözleri olsun. Posta güvercinlerin gözleri diğer güvercinlerin gözlerinden biraz farklıdır. Farklı derken görünüşleri itibari ile kafanın biraz yukarısında oldukları için şaşı gözlü gibi görünürler.

Posta Güvercininin Gaga ve burun yapısı: Posta güvercinlerin gagaları ne çok uzun ne de çok kısa olmamalıdır. Orta seviye bir gaga yapısına sahip olmalıdır. Posta güvercinlerinde gaga rengi aranmaz. Siyah olur, beyaz olabilir hatta iki renkli de olabilir. Güvercinin burun delikleri iyi nefes alabilecek kadar geniş olmalıdır. Güvercinlerin burunları yani ceresi akça bir renk olmalıdır. Burun ceresinin büyük ya da küçük olması çok önemli bir sorun değildir. Büyük ya da küçük burun yapısına sahip olabilirler.

Posta Güvercininin Göğüs kemiği yapısı: Posta güvercinlerin de genellikle iri ve uzun bir göğüs kemiği seçilmektedir. Ancak yarışları genellikle kısa ve küçük göğüs kemikli kuşlar kazanabilmektedirler. Burada uzun göğüs kemikli kuşların bir avantajı var. Bu avantaj da kuşun uçarken kanatlarındaki baskıyı göğüs kaslarına yüklenmesidir. Bu yüklenme sırasında kısa göğüs kemikli kuşlarda oluşan baskıdan daha az baskı yapılmış olur. Yani kas kütlesi geniş olduğu için ve baskı daha geniş bir alana yayıldığı için diğer kuşlardan çabuk yorulmasını engellemektedir. Posta güvercinlerinin göğüslerinin daha geniş ve yuvarlak bir yapıda olması gerekir. Çünkü göğüslerinin büyük olması ciğerlerinin de büyük olduğu anlamını taşımaktadır. Bu da ciğerlerinin açılmış olduğunu gösterir. Göğüs kemiğinin güçlü olup olmadığını bakmak için kuşun beline doğru iki başparmağımız ile hafif bir baskı yaparak ölçeriz. Güvercin kuyruğunu yukarı doğru kaldırırsa bu kuşun göğüs kemiği zayıf demektir. Eğer ki kuyruğunu aşağı doğru indirirse bu da kuvvetli bir adale yapısına sahip bir güvercin demektir. Tabi bu işlemi yaparken mümkün olduğunca az bir baskı ile yapılmalıdır. Yoksa hayvana zarar verme ihtimali vardır.

Posta Güvercininin Sırt ve Bel yapısı: Posta güvercininin hacimli bir beli ve kuyruklara doğru küçülmesi gerekir. Kısaca anlatmak gerekirse üçgen vücut diye tabir edilen bir vücuda sahip olmalıdır. Posta güvercinlerinde bel üstü yağ bezesi de bulunmaktadır.

Posta güvercinlerin ayaklarından da bahsetmek gerekirse, ayakları pullu veya pulsuz olabilir. Büyüklük ve küçüklüğü yoktur. Küçükte olabilir büyükte. Ayak uzunluğu orta seviye olmalıdır. Ancak uzun olması da kuşu pek fazla etkilemez. Ayaklar pembe renkli olmalıdır.

ayna kuyruk postaPosta Güvercininin Kanat yapısı: Posta güvercininin eve dönmesi veya yarış kazanması için kanatlarının olması yeterlidir. Ancak bazı kuşçuların bir konuda birleştiği bir nokta da ortaya koyulmuştur. Uzun mesafe yani maraton diye tabir ettiğimiz yarışlarda geniş ve uzun kanatlı postaların avantajları bulunmaktadır. Kısa mesafeli yani sprint yarışlarında da kısa ve küçük kanatlı posta güvercinleri daha etkili olabilmektedirler. Ancak bana kalırsa ilk başta yazdığım gibi kuşun yarış kazanması için kanatlarının olması yeterlidir. Normal kanat uzunluğuna sahip kuşlarda yarış kazanabilmektedirler. Benim tercihim iri postalara nazaran biraz daha hafif posta güvercinleri yetiştirmektir. Posta güvercinlerin kanatlarında ki ilk dört tüyün(telek) etkisi çok büyüktür. Bunlar sivri uçlu keskin bir yapıya sahip olması gerekir. Güvercinlerin kanatları iki bölümden oluşur. Birincil ve ikincil teleklerdir. Güvercinin bir kanadındaki baştan başlayarak ilk 10 teleğine birincil, sonraki 10 teleğine de ikincil kanat teleği denir.

Posta Güvercinlerinin Kuyruk yapısı: Posta güvercinlerin de bütün güvercinlerde olduğu gibi kuyruk bir geminin dümeni vazifesini üstlenmektedir. Uçuşuna da yön vermeyi sağlayan ve dengesini sağlayan bir organ da diyebiliriz. Posta güvercinlerin kuyrukları havadayken yelpaze gibi açılmamalıdır ve kuyrukları çok uzun olmamalıdır. Çünkü dengelerini bozabilmektedir. Kuyrukları ucuna kadar daralarak tek bir kuyruk üstünde birleşmelidir. Posta güvercini alırken de elimize aldığımız posta güvercinini hafif elimizde serbest bıraktıktan sonra kuyruğunu yere doğru sarkıtarak durmasıdır. Bu kuşun kaliteli bir kandan geldiğinin bir göstergesidir.

Posta güvercinlerinde renklerin bir önemi yoktur. Çünkü her renk posta güvercini çok iyi bir yarışçı olabilmektedir. Burada besleyeceğiniz posta güvercininin fiziksel özelliklerinden çok zihinsel yani akıllı bir güvercin olup olmamasıdır. Bunu da akıllı olup olmadığını anlamak için sürekli kuşu gözlemlemeniz gerekir. Çünkü en usta kuşçular bile çok beğendiği kuşlar hakkında yanılabilmektedirler. Burada anlatmak istediğim yarışçı kuşların özelliklerini kanından aldıklarıdır. Güvercinlerin kanında veya damarında ne varsa o da gelecek nesillere yani yavrularına geçme olasılığıdır.

Yukarıda anlattıklarımız ile posta güvercinlerin fiziksel ve zihinsel yapılarından bahsettik. Şimdi de biraz kökeni ve tarihi ile ilgili bilgilendirme yapacağız.

Posta Güvercinlerin Kökeni ve Tarihi

Ülkemizde en çok yetiştirilen güvercin cinslerinden biri olan posta güvercini veya postalı güvercin adıyla bilinmektedir. Posta cinsi güvercinler, 1800-1850’li yıllarda Belçika bölgesinde bazı cinslerin birbirine kırılmasıyla birlikte farklı bir posta güvercini, ortaya çıkmıştır. 1800’lü yıllardan daha önceki posta güvercinleri ile ilgili pek bir bilgi bulunmamaktadır. Belçika’da bazı taklacı ve dragon cinsi güvercinleri birbirine kırarak 1800’lü yılların çeyreğine gelindiğinde bu oluşturulan ırklar ile Ortadoğu da ki bazı kuşlar, carrier ve bağdat cinsi güvercinler tekrar birbirlerine kırılmışlardır. Böylece ortaya modern posta güvercini çıkmıştır. Bu oluşum 1900’lü yılların başından itibaren günümüze kadar ulaşmıştır. Yani yaklaşık olarak 100 yıllık bir süreçte şu an evlerimizde beslediğimiz posta güvercinleri ortaya çıkmıştır. Ancak posta güvercinlerinin geçmişi M.Ö. 1200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. O yıllarda Mısır’da bazı güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çin’de de savaş zamanlarında haberleşmeyi sağlamak amacıyla posta güvercini kullanılmıştır. Yine Moğol hükümdarı Cengiz Han tarafından da kullanıldığı bilinen posta güvercinleri savaş sırasında büyük katkılar sağlamaktaydı. Ayrıca posta güvercinlerinin bir haberleşme aracı olarak Suriye, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu haberleşme 1. ve 2. Dünya savaşlarında bile devam etmiştir.

Posta güvercinleri diğer güvercinlere oranla biraz daha iri yapılı ve ağırdırlar. Düz ve yuvarlak bir kafa yapısı mevcuttur. Tepeli veya perçemi gibi bir ekstra özelliği yoktur. Gözleri inci gözlü, kırmızı renkli ve büyüktür. Posta güvercinlerinin gözleri damızlık seçimlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Göz çevresindeki deri (göz ceresi) beyaz renkli ve net olmalıdır. Ayakları paçasız ve tozluksuz olmalıdır.