Elmas İspinozu

Öğeyi Oyla
(2 oy)

elmas finchELMAS İSPİNOZU

Ortalama yaşam süreleri 9 – 10 yıl arasında, boyları ise 12 cm civarında olan bu kuşlar oldukca cesur bir yapıya sahiptirler ve agresif tavırlar sergilerler. Eşler arasındaki bağlar kuvvetli olmakla birlikte geceleri, çift kuşlar yuvada uyumayı tercih ederler. Avusturalya kökenli kuşlardır.

Bakım :Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu kuşların, kafes ortamında bakımları kolaydır. Kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafesten mürekkep balığı kemiğini eksik etmemek gerekir. Ayrıca kafese ayrı bir yemlikte veya yemlerinin içine bi miktar kuş kumu koymamızda fayda vardır.

Diyet : Karışık darı favori yiyecekleri olmakla birlikte yeşilliği, çimlendirilmiş yemi ve yumurta maması’nı ve canlı yemleri severek tüketirler.

Elmas ispinozu 15 3Cinsiyet Ayrımı : Dişi kuşların renkleri, erkeklere göre daha mattır ve dişiler küçük bir kafaya sahiptirler. Erkek kuşlar güzel bir şekilde öterler.

Üretim : Kuşların eşlerini kendilerinin belirlemelerini sağlamak gerekildir. Yuva olarak; kutu yuvaları tercih ederler. Yuva malzemesi olarak Hindistan cevizi lifi, ot, tüy ve telyiz ipi verebiliriz. Genellikle 4 – 6 arası yumurta yapan bu kuşlar, son yumurtaya doğru kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ortalama 15 gündür. 25 günde tüylenen yavruları, 40 günlük olduklarında yem kırmaya başladığından emin olduktan sonra ayrı bir kafese ayırmalıyız. Erkekler 5 – 6 aylık, dişiler ise 6 – 7 aylık olduğunda cinsel olgunluğa erişirler. Ancak 1 yaşını beklemek daha doğru olur.