Cordon Blue Finch

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Cordon Blue Finch 1Cordon Blue Finch

Ortalama yaşam süreleri 8 – 10 yıl arasında, boyları ise 12 cm civarında olan bu kuşlar oldukca şirin bir görünüme sahiptirler. Barışcıl kuşlardır. Afrika kökenli kuşlardır.

Üç türü mevcuttur :

  1. Kırmızı yanaklı cordon bleu Red Cheeked Cordon Bleu Waxbill (Uraeginthus bengalus): Bu kuşun yanaklarında pembe yuvarlaklar vardır.
  2. Mavi Göğüslü cordon bleu Blue-breasted Waxbill (Uraeginthus angolensis): Angola cordon bleu’su olarak bilinir, göğsünde ki mavilik komple aşağılara kadar uzanır.
  3. Mavi başlıklı Cordon bleu Blue-capped Cordon Bleu Finch (Uraeginthus Cyanocephalus): Kuşun başında mavilik bulunmaktadır.

Bakım :

Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu kuşların, kafes ortamında bakımları kolay üretimleri ise meşakkatlidir. Özenli bir diyet üretim için çok önemlidir.

Kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için kafesten mürekkep balığı kemiğini eksik etmemek gerekir. Ayrıca kafese ayrı bir yemlikte veya yemlerinin içine bi miktar kuş kumu koymamızda fayda vardır.

Cordon Blue Finch 2Diyet : Karışık darı favori yiyecekleri olmakla birlikte yeşilliği, çimlendirilmiş yemi ve yumurta maması’nı ve canlı yemleri severek tüketirler.

Cinsiyet Ayrımı : Dişi kuşların renkleri, erkeklere göre daha mattır. Kırmızı yanaklı türlerde cinsiyet ayrımı daha kolay yapılmaktadır. Erkeklerin yanaklarında yama vardır.

Üretim : Üretim dönemlerinde mutlaka canlı yem vermemiz gereklidir, aksi takdirde yavruya bakmama gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Diğer türlerde olduğu gibi bu tür içinde ekili yada bitkilerle korunaklar oluşturulmuş kuşhanelerde barındırmanız her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.Yuva olarak; kutu yuva ve sepet yuvaları tercih ederler. Yuva malzemesi olarak  Hindistan cevizi lifi, yumuşak otlar, tüy ve telyiz ipi verebiliriz. Yuvaları bitkilerle kamuflaj edersek iyi olur. Genellikle 4 – 6 arası yumurta yapan bu kuşlar, son yumurtaya doğru kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ortalama 15 gündür. 25 günde tüylenen yavrular, 30 günlükken bağımsızlıklarını kazanırlar.