Baykuş İspinozu

Öğeyi Oyla
(2 oy)

baykus ispinozu 1BAYKUŞ İSPİNOZU (OWL FINCH)

Ortalama yaşam süreleri 6 – 7 yıl, boyları ise 10 cm civarında olan bu kuşların anavatanları Avusturalyadır ve anavatanlarının en küçük kuşlarıdır. Çok şirin bir görünüme sahiptirler.

Bakım : Baykuş İspinozları; banyo yapmayı severler, bu yüzden kafeste sürekli banyoluğun bulunması ve suyun günlük olarak değiştirilmesi gereklidir. Bitkilendirilmiş salmalarda bakımları tavsiye edilir. Kafesten Mürekkep balığı kemiği ve kuş kumunu eksik etmemek gerekir.

Diyet : Karışık darı favori yiyeceği olmakla yeşilliği, çimlendirilmiş yemi, yumurta mamasını ve canlı yemi severek tüketirler.

Cinsiyet Ayrımı : Erkek kuş dişiye göre daha dik durur. Erkek kuşun yüz maskesi daha parlak olup, genç erkeklerde bu biraz daha mattır. Son olarak erkek kuşun göğüs çizgisi daha geniştir.

Üretim : Baykuş ispinozları, gruplar halinde olduklarında birbirlerini üremeye teşvik ederler.  Yuva olarak; Kutu yuva veya Sepet yuva verilebilir. Yuva malzemesi olarak; hindistan cevizi lifi, yumuşak kuru otlar veya telyiz ipi verebiliriz. 4 – 6 arası yumurta yapan bu kuşlar son yumurtaya doğru  kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri ortalama 14  gündür.

20 gün civarında tüylenen yavrular ortalama 25 – 30 günlükken yuvadan ayrılırlar ve 9 aylıkken cinsel olgunluğa erişirler.