Ördek

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ordek

Yeşilbaş Ördek ( Mallard )

Genel Tanımı

En büyük yüzey ördeğidir. En yaygın ve en bilinen ördek türüdür. Evcil ördeğin atasıdır. Erkeğin başı yeşil (tüy dökümüne doğru morlaşır), ince boyun halkası beyaz, göğsü koyu kızıl kahverengi, gagası herzaman sarıdır. Aynası mavidir, önden ve geriden iki beyaz çizgi ile sınırlıdır. Dişinin gagası koyu renkli ve turuncu lekeli, gencinin gagası grimsi pembedir.

Habitatı

Durgun ya da yavaş akan tatlı ve acı sularda yaşar. Kışın içsular, lagünler ve deniz kıyısında bulunur.

 

 

Biyolojisi

Erkekler, yaz aylarında dişiler kuluçkadayken tüy döküp eklips giysisine bürünürler ve dişilere çok benzerler.Yeşilbaşlar evcil ya da yarı-evcil ördeklerle çiftleşir.

Yerel Adlar

goğel, gövel (Kazım Çapacı)

Ses-Ötüşü

Dişinin sesi bilinen ördek vaklamasıdır, erkeğin sesi ise daha yumuşak bir ‘kueek’ şeklindedir.

 

Pekin Ördeği

Genel Tanımı

Pekin ördeği, Çin kökenli olup buradan bütün dünyaya yayılan, 1873 yılında Amerika Birleşik Devletlerine, 1984 yılında da Türkiye’ye getirilen, beyaz ya da kremsi beyaz renkte evcil ördek (Anas platyrhynchos domestica) ırkı. Çin mutfağında aynı adla anılan Pekin ördeği yemeği yapılır.

Türkiye’deki Durumu

Türkiye’ye 1984 yılında Kenan Evren’in Çin ziyaretinden sonra Çin hükümetinin gönderdiği, 10 adet Pekin ördeğinin Antalya’da çoğalması üzerine Türkiye’de de yaygınlaşmıştır. Türkiye’de yetiştirilenler tüy tipi Pekin ördekleridir.

 

Beyaz Mandarin Ördeği

Özellikleri

Mandarin ördeği (Aix galericulata), Ördekgiller familyasından orta büyüklükte çok renkli bir ördek türüdür.

Beyaz göz çerçeveleri

Yaklaşık olarak 41-49 cm uzunluğunda, 65-75 cm kanat açıklığındadır. Erkek ve dişi arasında oldukça belirgin tüy rengi farklıklıkları vardır. Erkekler göz alıcı ve çeşitli renkleriyle oldukça dikkat çekiciyken, dişiler oldukça sıradan tüylere sahiplerdir.

Yetişkin erkekler çizgili ve oldukça belirgin şekilde tanınabilen kuşlardır. Kırmızı bir gagası, geniş yarımay biçimli beyaz göz çerçeveleri ve kırmızımısı bir yüzü ve yanakları vardır. Göğsü iki dikey beyaz şeritle bölünmüş mordur. Yan tarafları kırmızımsı ve sırta doğru turuncular içerir. Dişiler Carolina ördeğinin dişilerine benzerdir, göz etrafında ve gözün arkasından sırta kadar uzanan beyaz şeritleri vardır, alt kısımlar daha soluktur ve yan taraflar beyaz çizgilidir. Gagasının ucu soluk renklidir.

 

Karabaş Patka ( Scaup )

Genel Tanımı

Tepeli patkadan daha iri ve yuvarlak başlıdır. Erkeğin başı siyah-yeşil, sırtı gridir. Dişi tepeli patkadan gaga dibindeki geniş beyaz lekeyle ayrılır. Gencinin gaga dibinde beyazlık bulunmaz; fakat baş şekliyle tanınır kanat şeridi beyazdır. Erkek karabaş patka yuvarlak bir başa sahiptir. Erkeğin göğsü, kuyruk alt ve üst tüyleri ile kanat üst-örtü tüyleri siyah renktedir. Vücut yan tüyleri beyaz ve gaga mavimsidir. Sırtı, tepeli patkadan farklı olarak gridir (tepeli patkada siyahtır). Üst kanat uçma tüyleri ile kanat altı beyazdır.

Dişi, tepeli patkaya benzemesine rağmen, ondan karın yanlarının daha açık olması ve tepesinin olmaması ile ayırt edilir. Üst kanat uçma tüyleri, kanataltı ile karın beyazdır. Dişi ve erkeğin gözü sarı ve gagaları mavimsidir.

 

Dikkuyruk Ördek ( Ruddy Duck )

Genel Tanımı

Göze çarpan büyük bir gaga ile uzun ve dik duran bir kuyruk en karakteristik özellikleridir. Tüylerindeki beyaz ve siyah oranı yaşa göre degişiklik gösterir.

Dişi ve erkekler arasında morfolojik farklılıklar bulunur. Genç erkeklerin başlarında bulunan siyah tüyler erginlerine göre daha fazladır. Dişi bireyler daha az dikkat çeken, kahve-gri renkli gövde, krem rengi yanaklar ve gözün altında kahverengi bir çizgi bulunur. Yavru ve ergenlerin tüyleri ergin dişilere benzer, erkek bireylerin tüyleri zamanla degişiklik gösterir.

 

Tel Kuyruk Ördekleri

Genel Tanımı

Telkuyruk (Clangula), ördekgiller (Anatidae) familyasından orta büyüklükte bir ördek cinsi ve bu cinse ait yaşayan tek türü (Clangula hyemalis) kapsayan bir kuşun adıdır.

Telkuyruk küçük deniz ördeğidir. Yuvarlak, küçük kafaları, dik alınları ve küçük gagaları vardır. Yaşa, mevsime ve cinsiyete bağlı olarak çok çeşitli formlarda görülebilirler.

Yaz tüyleri : Kafa ve boynu koyu renkli ve göz etrafı kulağa doğru uzayan beyaz renkte. Sırtı ve göğüsü kahverengi ve gri tonlarında, gözleri kahverengi.

Kış Tüyleri : Beyaz baş ve boyun, Yuvarlak koyu kahverengi yanak yaması, beyaz renkli karın ve gri kahverengi tonlarında sırtlı.

Yetişkinlerinin altı beyazdır.Uçuşta koyu renk kanatları ve beyaz karnı görülür.

Dişileri daha kahverengidir.

Erkeklerinin 10-15 cm uzunluğunda sivri kuyruğu vardır.

 

Kaşıkgaga Ördek ( Shoveler )

Genel Tanımı

Bayağı kaşıkgaga (Anas clypeata), ördekgiller (Anatidae) familyasından Avrupa ve Asya`nın kuzey bölgeleriyle Kuzey Amerika`nın bazı alanlarında bulunan bir yüzücü ördek türüdür…

Bu tür spatula şeklindeki gagasıyla diğer türlerden kolaylıkla ayırt edilebilir. Özelliklerinden biri başını döndürmeden arkayı görebilmesidir. Elmabaşdan az daha ufak olan dişi kaşıkgaga uçuşta daha koyu olan karnı ile ayırd edilebilir. Erkeğinin başı koyu parlak yeşil, göğsü beyaz, karnı ve kenarları kahverengi, sırtı siyahtır. Kanadın başladığı yerde mavi tüyler bulunur. Gaga siyah olup kırmızı bacakları yeşile çalar. Dişi daha geniş desenli bir tekiri andırır. Kahverengi tonlardaki tüyleri, gözün üzerinden geçen koyu renk bir çizgi ve gri gagası belirgin özelliklerindendir. Genci erişkin bir dişiye benzer ama tepesi ve ense renkleri daha koyudur.

Bugün yaşayan bir alttürü bulunmamaktadır. Dursunlu da çok benzer bir ördeğin kemik fosilleri bulunmuş ancak kaşıkgaga ile olan ilgisi kanıtlanamamışdır.

Türkiye deki 7 Anas cinsi türünden biri de Kaşıkgagadır.

Yeşilbaşa benzemekle birlikte koca ve geniş gagasıyla kolayca ayırt edilir.