Yavru Bakımı ve Seçimi

Öğeyi Oyla
(2 oy)

breed info dogs petvizyonEğer bir köpek almaya karar vermiş iseniz, unutmayın, hayatınızın en önemli kararlarından birini vermiş oldunuz! Çünkü sizinle ortalama 12–14 yıl yaşamını paylaşarak sizden başka kimsesi olmayacak bir dostunuz oldu.

Onun için sizlere ilk tavsiyem bu kadar uzun bir süre sizinle yaşamını paylaşacak olan dostumuza ilk kural olarak onun bir köpek sizinde sahibiniz olduğunu belli etmeniz olacaktır.Yavru köpeğinizi alırken lütfen etrafınızda veya yakın çevrenizde bu ırkı beslemiş özelliklerini bilen biri­lerine danışmanızda fayda var. Yavrular Türkiye'de genellikle 5. haftadan sonra yeni ailelerine verilirler. (yavrular kuru mama yemeye başladıktan sonra) doğrusu 7. veya 8. haftalarda verilmesidir.

Eğer bu haftalar içinde yavrunuzu almış iseniz ilk önce veterinerinize götürmeniz gerekmektedir. Yavrunuzu nereden almış olursanız olun size ne kadar garanti verilmiş olursa olsun bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesinde büyük yarar vardır.

Yavru seçiminde en önemli kural bana göre anne ve babayı görmek onların karakterlerini ve huylarını öğrenmektir. Çünkü yavrular ne kadar şirin olurlarsa olsunlar ileride anne ve babanın tüm özelliklerini alacaklardır.

Onun için anne ve babanın varsa pedigree'si(seceresi) yoksa kendilerini görüp sahiplerine özelliklerini sormak çok doğru bir karar olacaktır. Bazı yetiştiricilerin veya amatör üreticilerin anne ve babanın pedigree'lerine (secere) önem vermeleri de bu yüzdendir.

Alman kurtlarında özellikle Almanya ve Macaristan gibi bu işi sektör haline getirmiş ülkelerde eğitimlerinin son aşamasını tamamlamış (Schutzhund III) anne ve babalardan olan yavrular daha çok rağbet görmektedir. Unutmayın sizinle 12–14 yılını geçirecek olan dostumuza zekâsı ve huyu, dış görünüşü kadar önem­lidir.

Anne ve babası bilinen ya da seceresi çok iyi olan bir köpeğinizin olması onunla yaşamaya başladıktan sonra önemini gösterecektir. Verdiğiniz komutları 1 ya da 2 seferde anlamasını öğretmek istediğiniz her şeyi, çok çabuk öğrenmesi sizi her geçen gün zekâsıyla daha çok şaşırtması da genlerinden gelen bir özelliktir.

Yavrumuzu eve getirdikten sonra ilk olarak kalacağı yeri hazırlamanız gerekmektedir. Annesinden ayrılmış yavrular ilk günlerde biraz ağlayabilirler. Ama bu sizin için sorun olmamalıdır. Yavrunun ilgisini çekecek bir kaç oyuncak veya küçük bir radyoyla bu sorun rahatlıkla çözülebilir. Aldığınız yerden yavruların hangi mamalarla beslendiğini öğrenmeniz yavru için çok önemlidir. Yoksa mama değişikliği yüzünden yavru köpeğiniz iştahsızlık çekebilir veya ishal olabilir. Yavrunuzun kalacağı yerin içinde maması ve suyunun olmasına özen göstermelisiniz. Tuvalet eğitimi vermek Alman çoban köpeklerinde çok kolaydır. Kalacağı yer kapalı bir alan ise bu alanın içini gazete kağıdı ile kaplamanız yeterli olacaktır. Koku duyusu çok gelişmiş olduğundan köpeğiniz belli bir süre sonra gazete kağıtlarından başka hiç bir şeyin üzerini pisletmeyecektir. Yavrunuzun hayatındaki tek ve en önemli şeyin siz olduğunuzu hiç bir zaman unutmayın. 

 

Bu bilgiler www.almankurdu.eu sitesinden alınmıştır.