Semaprochilodus İnsignis (Bayrak Kuyruk)

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Semaprochilodus insignis bayrak kuyrukSemaprochilodus İnsignis (Bayrak Kuyruk)

Coğrafik Kökeni: Ekvator, Peru, Kolombia, Guyana ve Brazilya. 

Yaşam Alanı: Ormanlık alandan akan nehirler, ormanlık alandaki göller. 

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul 

Davranış Biçimi: Barışçıl 

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif 

Yüzme Seviyesi: Orta ve yüzey 

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha küçük ve ince yapılı olurken,dişilerin karnı özellikle üreme döneminde daha şişkin olur. Erkekler daha iridirler,dişiler daha ovaldir. Tam cinsiyet ayrımı zordur. 

Üreme: Yumurta dökerler. Akvaryum ortamında üredikleri görülmemiştir. Doğada soman balıkalrı gibi hareket ederler, Amazon'da doğdukları kıyılara geri gelerek ürerler, üredikleri bölgeler, soman balıklarında olduğu gibi kalabalık üreme alanlarıdır. Yılda iki kez, yağışlı mevsimde bu olay gerçekleşir. 

Sıcaklık: 22°C - 26°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 27 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre    Su Sertliği: 2 - 15 °dH          pH: 5.5 - 7.2 

Genel Yorum: Büyük haciml tanklara gerek duyarlar. Büyük cichlidlerin yanında beslenebilecek bir türdür. Güney Amerika'da çok görülen bir balıktır. Amazon'a kıyısı olan köylerde sofra balığı olarak kullanılmaktadır. Balığın rahat etmesi için akvaryumda karanlık bölgelerde bırakılmalıdır. Sürü olarak beslenebileceği gibi, tek olarak da beslenebilir. Küçük tanklarda bakılırsa kendi türlerine ve diğer barblara karşı agresif olabilir. İri cichlidlerden başka; diğer iri barblar, barışçıl cichlidler, bıçak balığı, arowna gibi balıklarla da beslenebilir. Doğada izlendiği kadarıyla, belli yaşı geçen balıkların üreme dönemindeki göçe katılmamaktadırlar. Göçe katılmayan bu balıkların, göçe katılanlardan çok daha iri olduğu anlaşılmıştır. Brezilya'da Jaraqui ismiyle bilinirler.