Tricoti

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Benthochromis tricotiBenthochromis Tricoti (Tricoti)

Latince Adı: Benthochromis tricoti 

Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü 

Yaşam Alanı: Derinliklerde kayaların dibe doğru dik indiği bölgelerde yaşarlar. 

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Plantonik beslenirler. Akvaryumda artemia ve spriluna içeren pul yemler eksik edilmemelidir. 

Davranış Biçimi: Barışçıl. 

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl 

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey 

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha küçük ve daha az renkli olurlar. 

Sıcaklık: 23°C - 25°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 350 litre 

Genel Yorum: Nadir bulunan, pahallı balıklardır. Yazın 30 dereceyi aşan sıcaklıklara dayanamazlar. Akvaryumda yatay düz bir yüzeye veya akvaryumun köşesine yumurtlarlar. Büyük boyutlara ulaştıklarından, sağlıklı gelişim ve yaşam için geniş hacim ve geniş yüzme alanı bulunan akvaryum gerekir.


Beslenme: Etçil ve Otçuldurlar. Plantonik beslenirler. Akvaryumda spirulina ve Artemia eksik edilmemelidir.

Dekor seçimi:Saz bitkileri ve normal yükseklikte kayalar ile dekor yapılabilir.Yumurtalama süreci olumsuz olmaması için ince kum ve bir kaç düz kaya kullanılmalıdır.Ayrıca çok iyi filitreleme sistemi olması lazımdır.Bu tür için su çok temiz olmalıdır.Loş ışık kullanımalıdır.

Sıcaklık: 23-25 derece olmalıdır. Bu tür için akvaryum ısısının önemi büyüktür.Su ısısı 30 dereceyi bulduğunda bu tür için yaşamını sürdürmek oldukça zordur.

pH Aralığı:7.5-9.0     Sertlik:10-25 ° H

Akvaryum balık sayısı: 2 e 6 d şeklinde bakılması uygundur.Bir erkek başına 3 dişi bulundurulmalıdır.Fiyat aralığı 15 ile 20 cm arası 375 ile 400 tl olarak satılmaktadır.

Üreme:Ağızda kuluçka. Bu türün üremesi zor değildir. Sadece yavruların gelişimleri çok zordur. Nedeni ise yumurtalar 10.gününde keselerinden kurtulurlar.Ama anne ağzında çıkmazlar ve yediklerinden faydalanmak için ağzında dururlar.Bu sürecte yavrular hassasdırlar.