Ice Man

Öğeyi Oyla
(0 oy)

pseudotropheus acei 2Pseudotropheus Acei (Iceman, Aysmen)

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün yarı kumluk yarı kayalık bölgeleri. 

Beslenme Biçimi: Otçuldur, çoğunlukla yosunlarla beslenir. 

Davranış Biçimi: Orta derecede agresiftir 

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresiftir. 

Yüzme Seviyesi: Birçok mbunanın aksine akvaryumun üst bölümünü tercih eder.Çok çekici ve güzel renklere sahip bu tür, aynı zamanda akvaryum ortamında kolay üretilebilmesi gibi özellikleri sebebi ile popüler olmuştur. 

Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin renkleri daha koyu ve canlı, vücut yapıları biraz daha büyük ve yassı ayrıca da anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri fazladır.Dişiler ise daha küçük yapılı ve biraz daha açık tonlarda olabilmektedir. Yumurta benekleri ise daha azdır. 

Üreme: Dişiler yumurtaları 20 ila 28 gün ağızda kuluçka yapar.Bir seferde 20 ile 80 yavru verebilir.8-9 ayda cinsel olgunluğa gelirler.(Erkekler yaklaşık 9cm. dişiler ise 7,5-8cm.) Dişiler yumurtlama arifesinde besiye alınmalı ve dinlendirilmelidir. 

pseudotropheus acei iceman aysmen 01

 

Sıcaklık: 25-28oC 

En Fazla Büyüdüğü Boy:13 cm 

En Az Akvaryum Hacmi: 120 Lt 

Su Sertliği: Çok Sert 

pH: 7.8 - 8.6 

Genel Yorum: 1 erkek ve 5 dişi şeklinde bakılması uygun olacaktır.Aktif balıklardır.Utanıp, sıkılıp saklanmazlar.Yeterli tank alanı oluşturulduğunda çok sakim mizaçlı balıklardır.Çok meraklı olduklarından küçük vatozların gözlerine zarar verdikleri gözlenmiştir.Vatozla beslenecekse, vatozların balıktan büyük seçilmesinde fayda vardır.