Ramirezi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mikrogeophagus RamireziMikrogeophagus Ramirezi

Habitatı ve Anavatanı: Orinoco nehir havzası, Kolombiya ve Venezuella 

Yaşam Alanı: Sığ kumluk veya çamurlu diplerde biraz bitki bulunan alanlar 

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. 

Davranış Biçimi: Barışçıl 

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif 

Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler; erkeklerden biraz daha küçük olurlar ve üreme dönemlerinde karınları kırmızı, pembe arası bir renk alır. 

Üreme: Yaprak veya düz bir kayanın üstüne yumurta dökerler. Yumurtalarını korurular. Erkek dişi beraber yumurtalara bakarlar. Yaklaşık olarak 200 yumurta bırakırlar. Yavrularını Malawi ve Tanganyika cichlidleri gibi ağızlarında korudukları görülmüştür. 

Sıcaklık: 27°C - 30°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre 

Su Sertliği: 5 - 12 °dH          pH: 5.0 - 6.0 

Genel Yorum: Bu balığı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için en önemli nokta sağlıklı bir balık almaktır. Genelde alınan balıklar sağlıksız olduğundan sorun yaşanmaktadır. Üremeleri kolaydır ama yumurtaların çıkması için suyun yumuşak, iletkenliğinin düşük olması gerekir. Alındığında ilk bir kaç gün artemia, su piresi gibi canlı yemlerle kondisyon kazandırılmalıdır. Geniş bitkili akvaryumlarda, diğer barışçıl Amazon türleri ve canlı doğuranlarla birlikte bakılabilir. Bitkilerin yanız sıra saklanma yerlerine de ihtiyacı vardır. Çeşitli varyasyonları vardır. Doğada olamayan varyasyonları da bulunabilir. Akvaryuma başlangıç balığı değildir. Akvaryum suyunu balığın istediği gibi tutmak tecrübe gerektirir.