Melek

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Pterophyllum scalare3Pterophyllum Scalare (Melek) - Pterophyllum Leopoldi

Habitatı ve Anavatanı: Amazon nehri, Kolombiya, Brezilya ve Peru, Oyapock nehri (Fransız Guyanası), Essequibo (Guyana) drenajı 

Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul 

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif 

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif 

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur. 

Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır. 

Sıcaklık: 24°C - 30°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır. 

Su Sertliği: 5 - 13 °dH 

pH: 6.0 - 8.0 

Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar.Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir.

Görünüş: Son derece zarif ve asil görünüşlü balıklardır. Seçici üretim yöntemleriyle çeşitli desenlerde ve biçimlerde alt türler türetilmiştir. İyi cinslerinin gözleri kırmızıdır. Bazılarının vücutlarında ve yüzgeçlerinde metalik mavinin, sarının ve yeşilin tonları bulunur.

Cinsiyet ayrımı: Cinsiyet ayrımını yapmak bazen zordur. Dikkatli bakılırsa yandaki resimde de görülebileceği gibi bazı yetişkin erkeklerin alınlarında hörgüç biçiminde çıkıntıları vardır. Üreme zamanları cinsiyetleri daha kesin bir biçimde belirlemek mümkün olur; dişilerin yumurta tüpü yuvarlak uçlu ve kalın, erkeklerin sperm tüpü ise sivri uçlu ve incedir.

Pterophyllum Altum

Beslenme:  Spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, bulunabilirse kaliteli donmuş canlı yemler. Ara sıra kıvırcık ve haşlanmış ıspanak yaprakları verilebilir. Akvaryumlarında black molly gibi birkaç yetişkin dişi canlı doğuranın bulunması da beslenmelerine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:  Doğal ortamlarından getirtilen vahşi örneklerinin akvaryumlarda yaşatılmaları oldukça zorken nesiller boyu akvaryumlarda üretilen evcil ırklarının bakımları kolaydır.

Yine de sağlıklı yaşamaları için yüksek ve geniş akvaryumlar (yükseklik en az 50 cm) ve iyi bir filtre düzeni gerektirirler. Canlı ve kuru yemlerle çok yönlü beslenme ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir.

İyi bakıldıklarında melek balıları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.Gençken sürüler halinde dolaşan, cinsel olgunluğa ulaştıklan sonra ise eşleşen ve akvaryumda bir bölgeye sahip çıkan (teritoryal) tek eşli (monogamik) balıklardır. Kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler. Rasbora, çöpçü (corydoras) mozayik gurami, black molly ve bazı cüce çiklit türleri gibi sakin balıklarla çok iyi uyuşabilirler. Akvaryumlarında rahatsız edici bir balık varsa kesinlikle çıkarılmalıdır; stres yüzünden bir köşede saklanıp yemden kesilebilirler.

Bayrak çiklit (mesonauta festiva, eski adı: cichlasoma festivum) melek balıklarıyla birlikte yaşayabilecek ideal bir arkadaş türdür.

Doğal ortamlarında da beraber bulunan bu türlerin gerektirdikleri akvaryum şartları da aynıdır. Melek balıkları diskus balıklarıyla kesinlikle aynı akvaryuma konulmamalıdır; hassas diskus balıklarına kendilerinin bağışıklı oldukları birçok parazit türünü bulaştırabilirler. Yetişkin melekler neon boyundaki balıkları yutabilirler.

Melek balığı akvaryumlarını özellikle bizde amazon adıyla tanınan echinodorus türleriyle yüzmelerine yer bırakacak şekilde bitkilendirmek gerekir.

Arkalara vallisneria türleri dikilebilir. Dikine yerleştirilecek mopani kökleri hem akvaryuma güzellik kazandırırlar hem de melek balıklarının kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerine yardımcı olurlar. Ön planda ise daha alçak cryptocoryne türleri dikilebilir.

 

Pterophyllum scalare Eggs

Üreme:
Melek balıkları diğer birçok çiklit türünde de olduğu gibi rastgele çifleşmezler; kendi eşlerini kendileri seçerler. Suni olarak bir araya getirilen çiftlerin yumurta dökseler dahi sık sık kavga ederek yumurtalarına ve yavrularına iyi bakmadıkları gözlenir. Döllenmiş yumurtaların ebeveynlerden ayrıldığı suni üretim yöntemleri de vardır. Enteresan üreme davranışlarının doğal akışını bozan bu tip yöntemlerle nesilden nesile balıkların yumurtalarını ve yavrularını koruma içgüdüleri körelebilir. Biz Bilyap Aquaristic olarak doğal üretim yöntemlerinin taraftarıyız.
Çiftlerin kendiliğinden oluşabilmesi için en uygun yöntem genç melek balıklarını en az 8'lik bir grup halinde en az 250 litrelik büyük bir akvaryumda beslemektir. Zamanla oluşan çiftlerin sürekli beraber dolaştıkları, yanlarına yaklaşan diğer balıkları kovdukları görülür.

Yumurtlamak üzere ağızları ve karınlarıyla sürtünerek bir echinodorus yaprağını veya herhangi bir dik yüzeyi temizlemeye başlarlar.Üretim için böyle bir çift ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Bu akvaryumun boyutları örnek olarak 80cm x 40cm x 50cm (50cm yükseklik) olabilir. Bu üreme akvaryumuna geniş yapraklı echinodorus türleri dikilmelidir. Çiftin yumurtlaması için bazı üreticiler yaklaşık 10cm kalınlığında ve 40cm uzunluğunda düz yüzeyli bir mermer parçasını akvaryumun arka veya yan camına dikine yaslarlar. Bazıları ise bu iş için özel yapılmış, diskus balıklarının üretimlerinde de kullanılan özel ince uzun konik saksılar kullanırlar. Akvaryumda çiftin yumurtlamasına uygun birkaç köşe oluşturmak yararlı olur. Yumurtlamaya hazır çift, yeni konuldukları akvaryuma alıştıktan sonra yumurtlayacağı yeri titizlikle arayıp seçer.

Üreme akvaryumunun suyu hafif asitli-nötr (pH 6,0 - 7,0) ve yumuşak (GH 5°-10°) olmalıdır. Sıcaklık 26°-28° C. Akvaryuma hava motoruna bağlı basit bir sünger filtre koymak hem suyu temiz tutmak hem de sürekli aç dolaşan yavru melek balıklarına ek bir canlı yem kaynağı oluşturmak açısından yararlı olacaktır. Sünger filtrenin üzerinde bir süre sonra yavru balıkların severek yedikleri rotiferler oluşur.

Temizledikleri dik bir yüzeye yumurtlayan çift, sayıları bazen 1000'i bulabilen yumurtaları açılana kadar nöbetleşe bekler, korur ve yüzgeçleriyle su dolaşımı oluşturarak havalandırırlar. Bu arada yumurtaların mantarlananlarını seçip yiyerek sağlıklılarına mantar bulaşmasına engel olurlar. Suyun sıcaklığına bağlı olarak 3-4 gün içinde yumurtalar açılırlar. Henüz yüzemeyen, birbirlerine bir öbek halinde yapışık duran yavruları ebeveynleri ağizlarına alarak günde birkaç kez temizledikleri bir yapraktan ötekine taşırlar. Yavrular bırakıldıkları yerde yapışık kalırlar. Yumurtadan çıktıktan bir hafta kadar sonra yavrular serbest yüzmeye başlarlar ama daha birkaç hafta anne babalarından fazla uzaklaşmazlar.

Bu dönemlerde yavrular yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla beslenebilirler. Sonra yavaş yavaş yavruları toz yemlere alıştırıp kuru yemlere geçebilirsiniz. Sağlıklı gelişebilmeleri için yavru melek balıkları en az bir ay kendilerine bakan ve koruyan ebeveynlerinden ayrılmamalıdırlar. Gelişmelerinin duraksamaması için özellikle ilk iki ayda sık ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir (örneğin ilk ay her gün %10, sonraki ay her iki günde bir %10 oranında). İyi bakılan melek balıkları 10-12 ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar.

 

Melek Balığının Cinsiyeti: İlk problem biri erkek biri dişi olduğundan emin olduğunuz bir çift melek balığı alabilmektedir. Birçok akvaryum evi size verdikleri çiftin gerçekten eşleşen çift olduğuna dair yemin etseler bile – ki çoğu zaman dorudur, göz rengi, burun şekli, anal yüzgecin açısı vs. gibi kesin metotlarla bile bazı balıklar işin uzmanlarını yanıltabilirler. Ama asla birbirlerini yanıltamazlar. Onun için balığa kendi eşini seçme şansını verirseniz üretim için gerekli çifti doğru olarak seçmiş olursunuz. Bununla birlikte gerçekten bir erkek bir dişi seçmiş olmanız bile birbirleri ile birbirleri ile anlaşmalarını sağlamaya yada yine yeterli sayıda yavru vermeye yetmeyebilir. Size en çok gerekli olan şeyler ; zaman, sabır ve 8,10 melek balığını alabilecek büyüklükte bir akvaryumdur. Bu da yaklaşık 200 litrelik bir akvaryumdur. Gereğinden fazla genç melek balığının konduğu küçük akvaryumlarda birçok balık ölebilir. Balıklara tanınacak alanın genişliği daha çabuk büyüyen , daha dik ve güzel yüzgeçlere sahip melek balıklarına sahip olmaktır.  Melekler ergenliğe ulaştıklarında eşleşecektir.  Bir arada durup diğer balıkları bulundukları bölgeye yaklaştırmayan bir çift gördüğünüzde aradığınız çifti buldunuz demektir.  Hatta, bazen bir çift akvaryumun büyük bir bölümüne hakim olabilirler. Eğer üretim için 3 ila 6 ay arasında vaktiniz varsa bir çift elde etmek için en iyi yöntem yukarıda anlattığımız gibidir.

Eşleşen bir çift satın almak daha emin bir yol olmasına rağmen bazen ciftin eski olması ve başarılı olmamamsı anlamına gelebilir. Damızlık melek çiftlerinin fiyatının yüksek olduğu düşünülürse de iyi bir üreticiden alınan bir çift bu işe en hızlı başlamanın yoludur.

Pterophyllum scalare

Hangi Renk : Melek balığının farklı renkleri ile ilgili birçok yanlış bilgi vardır. Farklı çizgili meleklerin ayrı türleri olduğu gibi Melek türleri sadece 8 tanedir. Bunların çaprazlanması ile çok değişik tipte melekler elde edilebilir. Her hangi iki tür melek balığı çiftleştirilebilir. Bu balıklarda genetik bir problem yaratmaz. Eğer sizin için bu problem olacaksa eşleştirmek istediğiniz erkek ile dişiyi birlikte büyütmelisiniz. Çoğunlukla çiftleştirdiğiniz iki türden onların karışımı değil normal gri melekler çıkacaktır.

Besleme : En uygun çifti bulmuş olsanız bile iyi bir beslenme uygulamazsanız iyi sonuçlara ulaşamazsınız. Melekler için beslenme “ et” demektir. Çoğunlukla etçil olan melekler balık yavruları, küçük solucanlar, kabuklular vs gibi besinleri çok severler. Bunun yanında az da olsa yosunda yerler. Onlar için hazırladığınız besinlerde mutlaka yeşillik bulunmalıdır.

Eğer alıştırırsanız melekleriniz her öğün için canlı lepistes yavruları ve kanlı kurtları yemekte ısrar edeceklerdir. Sürekli canlı yem vermeye alıştırırsanız her türlü pul, dondurulmuş ve kuru yemi zevkle kabul edeceklerdir. Yemlemede önemli olan sık ve çeşitli yemlerle başlamaktır. Mümkün olduğu kadar çeşitli yemlerle azar azar beslemelisiniz.

Melek balıkları oburluklarıyla meşhurdurlar. Karınları misket yutmuş gibi şişene kadar çılgınca yerler. Bu kadar fazla beslenme balıklar için tehlikeli olabilir. Yanlardan basık dar vücutlu oldukları için az bir yemle bile karınları şişecektir ama çok gerilmesine asla izin vermemelisiniz. Sık sık, az ve farklı yemlerle beslemek balıkların gelişmesi, sağlığı ve üremeleri için en ideal ortamdır.

Üreme Tankı

Melek için ideal üretim tankı en az 80 litrelik yüksek bir akvaryum olmalıdır. Ürerim akvaryumunda olması gerekenleri 4 ana başlıkta özetleyebiliriz:

1 – Uygun bir çift melek balığı. Bu yavru melekleri  büyütürken içinden seçtiğiniz bir çift olabilir yada bir üreticiden alacağınız bir çift olabilir. Çift birbirini seçtikten sonra üretim akvaryumuna alınır ve burada anlaştıkları sürece bir arada yaşayabilir ki bu yıllarca sürebilir.

2- Bir adet hava motoru ile çalışan sünger filtre. Bu eski teknoloji filtre melek üretimi için idealdir. Ucuzdur, bakımı kolaydır, etkili bir biyolojik filtredir ve yavrular için mükemmel bir otlama alanıdır. Yeni yüzmeye başlayan yavrular bu süngerin etrafında dolaşırken, üzerinde doğal olarak oluşan mikrobiyolojik canlıları yiyeceklerdir.

3- Üreme paneli. Bu da dik olarak duran 1 1/2 inch (parmak) pvc bir boru olabilir. Melek balıkları yumurtlarken dik veya hafif yatık yüzeyleri tercih ederler. Bir çok melek çifti dar ve dik yüzeyler arayacaktır. Hatta bu yüzey filtrenin borusu bile olabilir. Önemli olan yumurtaları suni kuluçkaya alacağınız için kolayca alabileceğiniz bir şey olmasıdır. Bazen melekler akvaryumun camlarından birini tercih edeceklerdir ve buda işinizi zorlaştıracaktır.

4- Ilık ve temiz su. En ideal ısı 26 0C ‘dir ve bu ısıyı sabit tutabilmek için özel ısıtılmış bir üretim haneniz yoksa bir ısıtıcı kullanmanız gerekecektir. Eskiler, bir zamanlar melek balığı üretmenin övünülecek, gurur verici bir iş olduğunu söylerler. Artık bu işin günümüzde daha kolay olduğunu düşünürler. Eskiler doğadan yakalanmış melek balıklarının üretmenin zorluklarından söz etseler de, günümüz üreticileri uzun süredir akvaryumda üretilen türler yerine, doğadan yakalanan yabani melek balıkları ile çok daha başarılı sonuçlar almaktadırlar.

Gizli Formül : Aslında gizli değil ama gerçekten melek balıklarının üretimi için bir formül var. H2O evet su. Litrelerce ve sürekli tazelenen su. Söylemek istediğim sürekli su değişimi. Akvaryumu balığımızın yolundan geçen suyu tutan bir kap gibi düşünün. Amazonların suyunun pH ve sertliğini yakalamak için uğraşmayın. Su yumuşatıcı diğer katkı maddelerini de unutun ve sadece suyu değiştirin. Her gün en az % 50 ve hatta mümkünse daha fazla.

Eskiden akvaryumda mümkün olduğu kadar eski su tutmanın bir kabiliyet olduğu düşünülürdü. Hedef kehribar rengi su elde etmekti. Sonunda Akvaryumcular önemli olanın kirli akvaryum suyu değil biyolojik filtre olduğunu keşfettiler. Bununla birlikte biyolojik filtre sistemine dokunmadan sıklıkla su değişiminin gerekliliği anlaşıldı.

Melek balığı üretmenin başarılı başka yolları da var. Ama tüm balıkların su değişikliğini sevmelerinin yanında melek balıkları su değişimlerine çok daha fazla olumlu cevap vermektedirler. Bunda ki etki süreklilikten gelmektedir. Birkaç su değişiminden sonra hala balıklarınız yumurta yapmadıysa sakın bıkıp bırakmayın. Melek balıkları sürekli taze su ile desteklendikçe çok daha saplıklı olurlar ve daha çok ürerler. Bununla beraber melek balığı yavruları günlük yada günde iki kere yapılan temiz ve sağlıklı su değişimlerinde günde % 90 büyürler.

Bu arada suyun yumuşaklığı Ph  derecesi gibi özelliklerini soracaksınız. Kesinlikle bunları düşünmeyin. Çünkü melek balıkları suyun PH derecesinden daha çok suda çözünmüş organik maddelere karşı daha hassastırlar. Birçok büyük melek balığı üretim çiftliklerinde sert ve katkısız su kullanılmakta ama günlük en az % 50 su değişimiyle çok güzel melek balıkları üretmektedir.

Hala benim akvaryumumda amonyak ve nitrit 0 ve nitratta kabul edilebilir ölçülerde, neden bu kadar çok su değişikliği yapmalıyım diye seviyorsanız, suda amonyak, nitrit ve nitrattan başka zararlı canlılar, balıkların dışkıları, diğer biyolojik kaynaklı havadan suya bulaşan pislikler vs gibi şeylerde birikir. Bu bahsettiklerimiz amonyak ya da nitrit gibi öldürücü olmasa da suyun genel değerini bozmakta ve melek balıklarının hiç hoşlanmayacağı bir ortam yaratmaktadır.

Pterophyllum scalare var 1

Kalabalık : Her balık için yüzecek ve dışkılarının çözüneceği kadar çok su olursa balık o kadar mutlu olacaktır. Bu kesinlikle gerçektir. 80 Litrelik akvaryuma 10 tane yetişkin melek balığı sığdırabilirsiniz ama 4 balık olması gereken su değerlerinin limitlerini zorlayacaktır. Bu ölçüde birçok akvaryum bir çift melek balığı için idealdir. Yavrular için akvaryumdaki kalabalık daha önemli bir kriterdir. Çok genç yavrular için litreye en fazla bir balık, ergenliğe geçişte büyütme akvaryumlarında ise 4 litreye 1 balık ideal bir ölçüdür. Bu ölçüler su değişiminin sıklığına göre değişiklik gösterecektir.
Neden bu kadar su değişikliği derseniz, cevabımız “güzel sağlıklı ve hızla büyüyen balıklar için mutlaka gerekli”  olacaktır.  Burada bir sır değil sadece doğal ortamın taklidi çabası vardır.
Melek balıkları Amazon nehirlerinin doğal yoğun akıntılarına alışıktırlar. Birçok akvaryum sahibi doğadaki tatlı su sistemlerini taklit etmeye aynı ortamı akvaryumda yaratmak için pH ı düşürmek amacı ile kimyasal katkılar kullanırlar, suyu deionize etmek için bir çok paralar harcarlar. Bu çabalarla Amazon suyuna yakın değerlerde bir su elde edilebilir, ama tam anlamıyla aynı su olmayacağından balıklarda doğallık dışı stres yaratabilir.
Sistemde su değişikliği yapılacağı zaman ilave edilecek su ile akvaryumdaki suyun özellikleri kesinlikle aynı değerde olmalıdır.  Eğer aksi bir durum olursa balıklar pH şoku ya da farklı stresler yaşayabilirler. Musluktan akan su hiçbir zaman akvaryumdaki suyla aynı olmayacağından iki su da kimyasal özellikleri bakımından incelenmeli ve eklenecek su mutlaka aynı özellikleri taşır hale getirilmelidir.  Birçok akvaryumcu bu sıklıkla su değiştirme sıkıntısı ve masrafına katlanamayacağı için akvaryumdaki suda oluşan zararlı metabolizmalar ve kirlilik balıklar üzerinde stresi artıracaktır.
Amazon doğasında olan diğer bir özellik de akıntının yoğunluğudur. Eğer bu taklit edilebilse balıkların hiçbir sorunu ve stresi kalmazdı.
Diğer tüm özelliklerinden başka çok yoğun akan su Amazonun karakteristik özelliğidir. Herhangi bir zamanda yeryüzündeki donmuş sular hariç diğer tatlı suların 2/3 ü bu nehir sistemindedir.  Buradan okyanusa akan tatlı suyun miktarı dakikada yaklaşık 100 milyon litredir. Bu da 125 millik deniz suyunun alüvyon rengine boyanmasına ve tuz oranının düşmesine yeterli bir miktardır. Bu bölgede yaşayan balıkların sık su değişimine olumlu cevap vermesi kesinlikle kaçınılmazdır.

Yavruların Çıkarılması: Yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun bir çift düzenli bir sıklıkla yumurta bırakacaktır. Eğer niyetiniz Melek Balıklarının ebeveynlik görevlerini nasıl yaptıklarını izlemek ise ve elinizdeki çift yumurta ya da yavrularını yeme alışkanlığında değilse size sadece yem verip su değiştirme işi kalacaktır. Geri kalan görevi anne ile baba yapacaktır.
Eğer amacınız daha fazla üretim ise  ya da Melek Balıklarınız bakıcı özellikte değilse suni kuluçka gerekecektir. Uyumlu bir Melek balığı çifti yaklaşık her 8 günde bir yumurta dökecektir. Suni kuluçka yapacaksanız yumurtlamanın hemen ardından yumurtaları almanız gerekmektedir. Alacağınız yumurtaların konması için önceden 20 litrelik bir akvaryum ana akvaryumun suyundan alınarak hazırlanır. Bir havataşı kabarcıklar yumurtaların yakınından geçecek ama üzerlerine gelmeyecek şekilde yerleştirilir.  Kuluçka akvaryumunda mantar tehlikesine karşı metilen mavisi ya da mantara etkili herhangi bir ilaç kullanılabilir. Yumurtalar çatlayıp yavrular çıkana kadar ısıyı bir ısıtıcı yardımıyla 26-29 derece tutmanız gereklidir. Üçüncü gün yavrular çıkıp akvaryum tabanına düşer.  Karınlarındaki yumurta sarısı bitinceye kadar tabanda kalırlar.
Bu dönem sabrınızı test edeceğiniz dönemdir. Birkaç gün boyunca yavrular tabanda titrer hareketlerle yatar. Bu dönemde kesinlikle yem verilmemelidir. Karınlarındaki yumurta sarısı tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olduğu için vereceğiniz yemler sadece suyun niteliklerini bozacaktır. Yem vermediğiniz süre içinde su değişikliği yapmanız da gerekmeyecektir.
Yavrular yaklaşık 5 gün sonra zıplar hareketlere başlar ve kısa sürede bir bulut örüntüsünde yüzmeye başlar. Bu dönemde herhangi bir canlı doğuran yavrusu ya da chichlid yavrusu şeklindedir. Hemen uygun besleme programına başlarsanız kısa sürede görünümleri değişir. Melek balığı yavruları mikro kurtlar ve artemia yavrularını yiyebilecek kadar büyüktür ve bu canlı yemlerle beslenmeleri mükemmel sonuç verecektir. Kısa süre sonra da toz haline getirilmiş pul yemleri yemeye alışacaklardır. Ama başlangıçta canlı avların hareketleri balıklar için yeterince ilgi çekici olur ve daha fazla yavrunun yaşamasını sağlar. Yavrular çok sık ve düzenli bir şekilde beslenmelidir.
İşte sıra yeniden gizli formülümüze geldi. Günlük olarak tabanda birikecek artıklar sifonlanarak temizlenir. Sifonlama için en iyi yöntem hava hortumu kullanılmasıdır. Böylece sifonla yavruların emilme ihtimali en aza indirgenmiş olur. Eklenecek suyun ısısı eşitlendikten ve gerekiyorsa klordan arıtıldıktan sonra yavaşça balıklara zarar vermeden akvaryuma eklenir.

Pterophyllum scalare var 2

Yavruların Büyütülmesi: Düzenli su değişiklikleriyle birlikte bir iki hafta içinde balıklar daha büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. Artık balıklar yaklaşık 80 litrelik bir akvaryuma alınarak toz haline getirilmiş pul yemlerle beslemeye başlanabilir. Kısa bir zaman sonra yavruları sayılarına bağlı olarak tekrar taşımanız gerekebilir. Büyütme akvaryumu için en ideal yükleme iki litreye bir balık ölçüsüdür. Eğer bir iki ayda büyütmek, güzel ve farklı yavrular elde etmek isterseniz bu ölçü 4 litreye bir yavru olarak hesaplanmalıdır.
Bebekleriniz kısa sürede küçük balıklardan minyatür meleklere dönüşecektir. Önce vücutları yassılaşarak uzayacak daha sonra da pelvic yüzgeçleri uzamaya başlayacaktır ve gittikçe de uzayacaktır. Alıkların büyümelerinde bir çok farklılıklar izlenir. Hatta hem tül hem de düz melek yavrularınız varsa yüksekliklerinin ne kadar farklılaştığını göreceksiniz. Sağlıklı yavrular hızla büyürken küçük kalanları ayırmanız gerekir. Gençler arasında deforme olmuş düzgün olmayan yavrular varsa bunlar da ayrılmalıdır. İki ay geçtiğinde balıkların yüzgeçler hariçvücut boyları 1 cm kadar olmalıdır. Eğer değilse mutlaka geriye dönüp nerede hata yaptığınızı aramalısınız.

 

TÜRLERİ Türkiyede Bu adlarla satılmaktadırlar.

1- Silver: Melek balıklarının vahşi doğadaki görünümleri olan bu türde gövdenin üst kısımları mat, karın kısımları parlak gridir ve gövdenin üzerinde burundan kuyruğa kadar 3 adet gövdenin dikine koyu çizgiler vardır. Gözler 5. aydan sonra kırmızı renk alır.
 
2- Zebra: Dikine çizgi sayısı 3’ten fazladır. Bazı çizgiler kesik kesit hatta bazı bölümleri puanlı olabilir. Genel olarak bu iki tür diğerlerine göre daha yavaş büyürler.
 
3- Hayalet: Koyu gri renk gövdenin üzerinde yer yer daha açık renk alanlar bulunmaktadır. Genellikle bu açık renk balığın kafa bölgesi civarındadır.

4- Gold:Melek balıklarının çekinik özellik gösteren bu çeşitinde gövde mat sarı renklidir. Bazı gold türleri koiler gibi tam beyaz gövde rengine sahiptirler. Kafa bölgesi ise daha koyu sarı olmaktadır.
 
5- Mermer: Balık siyah-beyazdır. Gold geni bulunan türlerin kafaları 4. aydan sonra turuculaşır. Yaş ilerledikçe bu turunculuk daha da belirginleşecektir. Siyah ve beyaz arasında belirli bir oran yoktur, siyah daha belirgindir. Ancak genel olarak bu ik renk birbirinden net olarak ayrılır.
 
6- Koi: Gold-mermerin aksine balıkları ilk aydan itibaren kafalarında turuncu renklere sahiptirler. Diğer bir özellik ise gövdelerindeki beyaz renk lekesiz ve net bir tondadır, gold gibi mat sarı bir gövde rengine sahip değildir. Yer yer gövdelerinde siyahlıklar bulunur ancak bu da mermer desendekiler gibi balığın önemli bir bölümünü kaplamaz.
 
7- Siyah: Tamamen siyah ve siyaha çok yakın koyu gri renklidir
 
8- Albino:Bütün canlılarda olduğu gibi melek balıklarında da renk pigmentinin oladığı genler düz beyaz bir renge sahipir. Bu türlerin gözleri de doğal olarak kırmızı olacaktır.
 
9- İnci gövde:Gövde jelatin kaplı gibi parlak pullarla kaplıdır. Daha koyu ve siyah lekeler, çizgiler de bulunabilir. Bu türler de çoğunlukla kırmızı gözlü olurlar. İnci gövde, melek çeşitleri arasında en dikkat çekici türlerin başında gelmektedir.