Siyah Tetra

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

gymnocorymbus ternetzi siyah tetra 01Gymnocorymbus Ternetzi (Siyah Tetra)

Coğrafik Kökeni: Güney Amerika, Amazon Nehri. Negro nehri, Arjantin nehri. 

Yaşam Alanı: Küçük, yavaş akan nehirlerin özellikle sarkan ağaç dalları ve sarmaışların gölgelediği yerleri 

Beslenme Biçimi: Diğer tetra türlerine oranla bitkisel yemlere daha fazla ilgi gösterirler. Bu nedenle hayvansal gıdalarla beslendiği kadarıyla bitkisel yemleme de ihmal edilmemelidir. 

Davranış Biçimi: Barışçıl 

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl 

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey 

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı kolay değildir. Üreme düşünülüyorsa grup halinde alınmalıdır. Dişiler daha iri, daha uzun yüzgeçleri vardır. Erkeklrin renkleri daha koyudur. 

Üreme: Yumurta saçarak. Kolaydır. Sıcaklık 28-30°C yapılır. Dibe ağ gerilerek yumurtaların yenmesi engellenebilir. Üremeden sonra erişkin balıklar mutlaka başka bir akvaryuma alınmalıdır. Yavrular 18-36 saat arasında yumurtadan çıkarlar. Birkaç gün sonra ise serbest yüzmeye başlarlar. İlk birkaç gün yavrular infuseria ile beslenmelidir. Daha sonra ise microworm ve artemia kullanılabilir. Yavrular ve yumurtalar ışığa duyarlı olduklarından akvaryumları mümkün olduğunca karartılmalıdır. 

Sıcaklık: 23 - 28°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 6 cm 

En Az Akvaryum Hacmi: 50 lt           Su Sertliği: 2 - 20 °d                pH: 5.5 - 7.0 

 Genel Yorum: Tüm tetra grubunda olduğu gibi en az altılı gruplar halinde bakılmalıdır. Sürü şeklinde beslendiklerinde ortama çok rahat alışabilen balıklardır. Uygun su şartları sağlandığı zaman dayanıklı balıklardır. Bitkili akvaryumlarda bakılabilirler. Bitkilerin yanında mango köklerinden ve kayalardan saklanma yerleri oluşturulmalıdır. Bitkilerin seviyesi, bu türün yüzmeyi sevdiği orta seviyeye kadar gelmelidir.Ayrıca su üstü bitkilerinin hafif akıntıda dolaştığı ve ışık sayesinde de yer yer gölgeler oluştuğu bir akvaryumda bakılması onu habitatında hissettirir.