Pirana

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Pygocentrus cariba Pygocentrus Cariba (Pirana - Pirhanna)

Coğrafik Kökeni: Güney Amerika,Orinoco 

Beslenme Biçimi:Etçil 

Davranış Biçimi:Agresif 

Kendi Türlerine Davranışı:Agresif 

Yüzme Seviyesi:Orta seviyeler 

Cinsiyet Ayrımı:Belirgin bir cinsiyet ayrımı yoktur. 

Üreme:Henüz akvaryum ortamında üretilememiştir.Doğada yakın akrabaları P.natteriler gibi ürerler. 

Sıcaklık:23-28 °C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 24-28 cm 

En Az Akvaryum Hacmi:400 lt 

Su Sertliği: 6 - 20 °N 

pH: 6.2-7 

Genel Yorum: Bilindik piranhalardan(Pygocentrus nattereri) ayrılan tek özelliği solungaç noktalarının ardında bulunan siyah lekedir. En vahşi Serrasalminae türleri arasındadır. Doğada sürüler halinde yaşarlar.

 

Pygocentrus NattereriPygocentrus Nattereri (Kırmızı Karınlı Pirana)

Coğrafik Kökeni: Güney Amerika; Amazon Nehri 

Beslenme Biçimi: Etçil 

Davranış Biçimi: Aşırı agresif 

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif 

Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey 

Cinsiyet Ayrımı: Normal zamanlarda dişi erkek arasında ayrım yapacak kadar farklılık yoktur. Üreme zamanlarında erkek balık maviye yakın bir siyah renk alır. Dişinin rengide koyulaşır ama erkek kadar koyu olmaz; daha soluk bir siyah renkte olur. 

Üreme: Eş tutan çiftin rengi koyulaşır. Çift ayrı büyük bir akvaryuma alınmalıdır. Su torf veya su hazırlayıcılar kullanarak yumuşak, kahverengi bir hale getirilmelidir. Loş bir ortam yapılmalı ve sıcaklık 28°C olmalıdır. Ağzılarıyla yumurta dökecek alanı temizlerler, uygun duruma gledikten sonra 1000-1500 arası yumurta dökerler. Yumurtladıktan sonra akvaryumdan ayrılmalıdırlar. Yavrular yumurtlamadan 6 gün sonra serbest yüzer ve yem yer hale gelirler. 5 cm olana kadar artemia ve su piresiyle beslenmelidirler. 

Sıcaklık: 23°C - 27°C 

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm. 

En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre 

Su Sertliği: Yumuşak - Orta 

pH: 5.5 - 7.5 

Genel Yorum: Efsaneleşmiş balıklardır. Balık korkusuz yetiştirilirse ele dahi saldırabilir. Aç bırakılmamalıdır, birbirlerine saldırarak en iyi ihtimal yaralayabilirler. Gerçek piranaların alt çenesi ileride olur. Dayanıklı balıklardır, kötü koşullara tolere edebilirler. Kırmızı et verilmemelidir, doğal diyetlerinde yoktur ve Pirana'yı fazla yağlandırır, onun yerine çiğ yağsız iyi doğranmış balık tercih edilmelidir. Akvaryumu bol bitki ve ağaç kökleriyle dekore edilmelidir. Çok fazla tüketim yapıp atık ürettiklerinden iyi bir filitrasyon ve sık su değişimi gereklidir. En az 6'lı sürü halinde beslenmelidir. Akvaryumda fazla ışıklandırmadan hoşlanmazlar. Akvaryumlar için uygun balıklar değillerdir, ABD'de pek çok eyalette beslenmeleri ve satışları yasaklanmıştır.